0%

مقیاس پذیری بلاک چین چیست؟ یک بلاک چین ایده آل به چه شکلی است؟

مقیاس پذیری بلاک چین

مقیاس پذیری بلاک چین


در حال حاضر بیت کوین می تواند حدود 7 تراکنش را در ثانیه مدیریت کند اما اتریوم حدود 13 تراکنش بیشتر از بیت کوین در ثانیه توان مدیریت و نظم بندی آن ها را دارد و این مقیاس در هرکدام از ارزهای دیجیتال رایج در بازار متفاوت است اما این تفاوت از کجا منشا می گیرد؟  مهم ترین دلیل آن بلاک چین ها است. اگر نمی دانید بلاک چین چیست؟ باید در توضیحش به شما بگوییم که اساس بنیان ارزهای دیجیتالی بلاک چین است. بلاک چین ها از طریق برنامه نویسی ساخته و در یک شبکه وجود دارند. در این مقاله درمورد مهم ترین علت تفاوت در میزان تراکنش هر ارز دیجیتالی یعنی مقیاس پذیری بلاک چین  صحبت می کنیم.

بلاک چین اولین بار پس از گسترش بیت کوین به میان آمد و ارز دیجیتال برای ثبت اطلاعات کاربران از این سیستم کمک گرفت؛ پیشنهاد دکتر سیگنال به شما، مطالعه مقاله “بلاک چین چیست؟” میباشد تا در این مقاله بتوانید با اطلاعات بسیار مفیدی که با شما در میان میگذاریم، به پاسخ این سوال برسید و بتوانید با دیدگاهی وسیعتر در این حوزه به فعالیت بپردازید.

 

جنگ تراکنش بر ثانیه

قبل از توضیح مفهوم مقیاس پذیری بلاک چین باید ابتدا بدانیم تراکنش بر ثانیه چیست. امروزه می دانیم جنگی بزرگ بین رقبای سازنده ی ارزهای دیجتالی درگرفته است که آن را جنگ تراکنش بر ثانیه نامگذاری کرده اند. بسیاری از این سازندگان حتی ادعا می کنند که می توانند خیلی سریع تر از دیگر رقبای خود تراکنش ها را انجام دهند و مدیریت کنند مثلا ارز دیجیتالی ریپل می تواند حدود 1000 تراکنش  را مدیریت کند پس با این وجود انتظار می رود که همه ی سرمایه گذاران و معامله گران بازار ارزهای دیجیتالی به شبکه ی ریپل روی بیاورند اما چه چیز باعث تمایز انتخاب های افراد با هم می شود؟

به زبان ساده تری توضیح می دهیم. ارز دیجیتالی بیت کوین را در نظر بگیرید و به این قضیه را به صورت زیر توجه کنید:

مطالب پیشنهادی داغ:  دیفای چیست؟ اصلی‌ترین مزایای دیفای چیست؟

وظیفه ی کوین، جا به جایی بین خانه هاست، او صاحب یک شرکت کوچک اما معتبر است که مشتریان زیادی دارد. اگر قصد جا به جایی دارید و از شرکت کوین درخواست کردید احتمالا با دو گزینه ی زیر رو به رو می شوید:

  1. یکی از سرویس های جابه جایی می تواند سریع و مقرون به صرفه باشد اما از عمکلرد ضعیفی برخوردار باشد.
  2. یکی دیگر از سرویس ها می تواند گران و عمکلرد قوی داشته باشد اما از نظر سرعت بسیار کند و کلافه کننده باشد.

 

حال انتخاب شما کدام است؟

هرگز نمی توانید هر سه امکان بالا یعنی قیمت مقرون به صرفه، سرعت و کیفیت را با هم داشته باشید و همیشه باید یکی را فدای دیگری بکنید. در واقع این یکی از موضوعاتی است که از سال ها پیش یعنی حدود دهه 50 میلادی ذهن افرادی را با خود درگیر کرده است و در نتیجه ی آن مقاله ای تحت عنوان « مثلث مدیریت پروژه» به وجود آمده است.

بلاک چین ها نیز از یک مشکل مشابه به مسئله ی بالا رنج می برند که به آن مثلث مقیاس پذیری یا سه راهی مقیاس پذیری گفته می شود که در ادامه به صورت دقیق تری مسئله ی مقیاس پذیری بلاک چین ها را بررسی می کنیم.

 

سه راهی مقیاس پذیری

همین اول کار سه ویژگی مهم و اساسی زیر را به یاد داشته باشید:

  1. سرعت بالا
  2. امنیت بالا
  3. غیر متمرکز بودن

بلاک چین ها تنها دو تا از سه ویژگی بالا یعنی سریع بودن، امن بودن و غیر متمرکز بودن را می توانند داشته باشند. تا امروز هیچ کسی موفق به دستیابی تمام این سه ویژگی همزمان و با هم نشده است یعنی عملا امکان ساخت بلاک چینی با ویژگی های غیرمتمرکز بودن و در عین حال امن و سریع بودن فعلا از کسی برنیامده است. این مطلب توضیحی اولیه برای شناخت مقیاس پذیری بلاک چین است که در ادامه این موضوع را به صورت تخصصی تری می شکافیم.

مطالب پیشنهادی داغ:  از زمزمه هایی برای تولد بلاک چین تا تولد طلای الکترونیکی

واژه‌نامه ارزهای دیجیتال دارای گستردگی بسیار زیادی دارد و بسیاری از سرمایه‌گذاران این حوزه نیز با تمام مفاهیم و اصطلاحات ارز دیجیتال آشنایی ندارند و تنها اصلی‌ترین مفاهیم را می‌شناسند. البته همین اصلی‌ترین مفاهیم نیز برای شروع کار می‌توانند کافی و تاثیرگذار باشند. این مفاهیم را در مطلب اختصاصی سایت به طور کامل بیاموزید.

 

یک بلاک چین ایده آل به چه شکلی است؟

یک بلاک چین ایده آل

معیار اصلی ما از یک بلاک چین ایده آل سه مورد زیر است:

  1. مقیاس پذیری بلاک چین: منظور از مقیاس پذیری بلاک چین در واقع سریع بودن آن است یعنی بتواند چندین واکنش را بر مقیاس ثانیه مدیریت کند.
  2. باید امن باشد: منظور از امن بودن نداشتن مشکل یا باگ در کدهای آن ها نیست بلکه باید از وقوع حمله هایی مانند هک که به آن حمله های 51 درصدی می گویند، جلوگیری کند. حمله های 51 درصدی به حمله هایی می گویند که یک عامل بیش از نصف شبکه سیستم را کنترل کند. همچنین انواع دیگری حمله نیز به شبکه ی سیستم می شود که از مهم ترین آن ها می توان به حملات سیبیل و حملات محروم سازی از سرویس اشاره کرد. نکته ای که باید بدانیم این است که در حملات سیبیل، یک عامل می تواند چندین هویت را جعل کند.
  3. یک بلاک چین ایده آل باید غیرمتمرکز باشد: منظور از غیرمتمرکز بودن در واقع واسطه نبودن بین مشتریان و خدمات است یعنی باید مطمئن شد که هیچ عامل منفرد و گروهی امکان سرقت زنجیره ای، سانسور آن و اعمال تغییرات در مدیریت را از طریق معاملات مخفیانه نخواهد داشت.

همانطور که در مطالب بالا ذکر شد، ساختن یک بلاک چین با تمام ویژگی های مذکور غیر ممکن است. هرگز توانایی ساخت بلاک چینی پایگاه داده ای که روی یک سرور اجرا می شود را نخواهیم داشت تنها می توانیم میزانی از سرعت را فدای امنیت و دیگر ویژگی ها بکنیم اما چگونه؟

مطالب پیشنهادی داغ:  ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin) دقیقا چیست؟

اگر بخواهیم بلاک چین را از طریق به روز رسانی فناوری تا حد ممکن در مقابل حملات مقاوم کنیم، باید ثبات کار را به عنوان الگوریتم اجتماع انتخاب کنیم یعنی در یک سیستم اثبات کار، قبل از اضافه کردن بلاک چین ها به زنجیره، نودها باید مقدار قابل توجهی از انرژی اکتریسته را مصرف کنند و این فرایند تا حد زیادی زمان بر خواهد بود بنابراین زنجیره ی اثبات کار هیچ گاه قادر به رقابت با سرعت بلاک چین نخواهد بود.

 

جمع بندی

سرعت، امنیت و غیر متمرکز بودن ارزهای دیجیتالی مربوط به مسئله مقیاس پذیری بلاک چین است، بنابراین عاملی که منجر به تفاوت های تعداد تراکنش های یک ارز دیجیتالی بر ثانیه می شود، همین مسئله است.

در انتخاب ارزهای دیجیتالی این سه ویژگی مهم را از یاد نبرید و حتما از امنیت آن اطمینان حاصل نمایید تا درگیر حملات و هک های متعدد نباشید. همچنین در انتخاب محل معامله ی خود (صرافی، بروکر یا دیفای) به غیر متمرکز بودن آن توجه کنید.

سیگنال های ارز دیجیتال در ساده ترین حالت تعریف باید همان زمان یا قیمت خرید و فروش کوین مورد نظر باشند؛ به طور مثال سیگنال برای شما تعریف میکند که این ارز دیجیتالی را در قیمت X خریداری کنید و در قیمت Y به فروش برسانید. تعریف دقیق تر سیگنال دهی صرافی بایننس را میتوانید در مقاله تخصصی این مجموعه مطالعه نمایید.

دکتر سیگنال بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین را تحلیل می کند و شما را از افزایش قیمت های پیش رو مطلع می سازد و درتلاش هست، تا با ارائه برترین سیگنال های تحلیل شده بیت کوین و آلت کوین ها که دارای دقت بالایی هستند به افزایش عملکرد و کم کردن ریسک معاملات شما کمک کند تا سود شما را در معاملات به حداکثر برساند. به تیم تحلیلگر ما ملحق شوید و لذت تریدینگ را با دکتر سیگنال تجربه کنید.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: میانگین: ]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *