0%
بهترین و دقیق ترین تعریف از معاملات فیوچرز

بهترین و دقیق ترین تعریف از معاملات فیوچرز


قرارداد آتی یا معاملات فیوچرز تضمینی است که هر دو طرف را ملزم به خرید و فروش کالا یا ابزار دیگر در آینده با قیمت توافقی می کند.

کلمه کلیدی در تعریف فوق، “الزام” است. معاملات فیوچرز، تعهدی را به دو طرف قرارداد تحمیل می کنند . درک این نکته مهم است که هنگام انجام این چنین معلاملات، مبادله واقعی کالا وجود ندارد. کلمه ی”future”  در زبان انگلیسی به معنی ” آینده”  است.

به طور معمول معاملات فیوچرز در صرافی های تخصصی انجام می شوند . دارایی های اساسی ،  استاندارد سازی شده و تاریخ تحویل از پیش نیز تعیین شده است. محل تحویل – سپرده گذاری برای اوراق بهادار – نیز از قبل در مشخصات قرارداد تعیین شده است. جزئیات هر قرارداد معامله شده در بورس در سند ویژه ای بنام مشخصات قرارداد نوشته شده است.

در میان قراردادهای آتی قابل معامله در بورس ، معمولاً این دسته ها را براساس دارایی هایی که برای آنها قرارداد منعقد شده است ، تفکیک می کنند: مالی ، ارزی ، فلزات گرانبها ، فلزات غیرآهنی ، انرژی ، کشاورزی ، مواد غذایی.

ارزهای دیجیتال یکی از مطمئن‌ترین و بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری حال حاضر به شمار می‌آیند. اما این سرمایه‌گذاری مطمئن و خوب می‌تواند در شرایطی برای شما سوددهی نداشته باشد. تمام افراد برای اینکه بتوانند رمز و رازهای ارزهای دیجیتال را کشف کرده و و به سوددهی برسند، ملزم به تحلیل سیگنال ارز دیجیتال می‌باشند. حال با این سوال رو به رو هستیم که سیگنال ارز دیجیتال چیست؟ برای دریافت پاسخ این سوال، پیشنهاد میکنیم تا مقاله تخصصی دکتر سیگنال که در این زمینه برای شما تالیف شده است را مطالعه نمایید تا به پاسخ سوال سیگنال ارز دیجیتال و بیت کوین چیست برسید.

مطالب پیشنهادی داغ:  مهمترین روش های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال و بیت کوین

 

چرا به معاملات فیوچرز نیاز داریم؟

این نوع قرارداد ها 3 هدف کلی دارند :

  • مهمترین هدف از معاملات آتی به طور کلی تعیین قیمت موضوع معامله است.

مقدار مالیات اعمال شده برای معامله گران بازار می تواند یکی (یا ترکیبی) از دو مورد زیر باشد:

  • بیمه در برابر خطرات مالی ، به عنوان مثال بیممه ی پوشش (به طور عمده توسط تامین کنندگان واقعی یا مصرف کنندگان ابزار انجام می شود).
  • گمانه زنی برای سود مالی (که توسط تجار و سرمایه گذاران باتجربه انجام می شود).

 

عوامل دخیل در معاملات فیوچرز است

معاملات فیوچرز به طور عمده در بازار انواع کالاها استفاده می شود. هر قرارداد آتی دارای 2 پارامتر اصلی است :

  • تاریخ سررسید – یعنی تاریخ مشخصی که معامله خرید و فروش باید در آن انجام شود.
  • ابزار – یعنی موضوع قرارداد ، اعم از کالا ، مواد اولیه ، اوراق بهادار یا ارز (در مورد ارز ، چنین قراردادی را قرارداد فوری می نامند)

همچنین تعدادی پارامتر اضافی وجود دارد مانند:

بورسی که در آن معاملات فیوچرز انجام می شوند.

اندازه و واحد اندازه گیری (به عنوان مثال 100 بشکه)

واحد قیمت قرارداد (به عنوان مثال دلار آمریکا در هر بشکه)

مقدار حاشیه (به عنوان مثال مبلغی که هنگام امضای قراردادهای آتی واریز می شود و در صورت وجود برای پوشش ضرر یا بیمه پوشش نگهداری می شود)

قراردادهای آتی بسیار تغییر پذیر ، بی ثبات و کاملاً خطرناک هستند ، بنابراین سرمایه گذاران و بازرگانان تازه کار نباید بدون آمادگی و تجربه ی مناسب آن ها را انجام دهند. از طرف دیگر ، قرارداد های آتی به تأمین کنندگان و خریداران این امکان را می دهد تا خطراتی مثل تغییرات قیمت در آینده را به جان بخرند.

مطالب پیشنهادی داغ:  تعریف دقیق معاملات مارجین و تفاوت آن با معامله اسپات چیست؟

 

معاملات فیوچرز به معنای پذیرش یا تحویل کالا نیست

معاملات فیوچرز به معنای پذیرش یا تحویل کالا نیست

هنگام خرید معاملات فیوچرز ، متعهد می شوید چیزی را تحویل بگیرید که هنوز آماده فروش نیست (و ممکن است هنوز وجود خارجی هم نداشته باشد). علاوه بر این ، هنگام خرید قرارداد آتی در بازار کالا ، باید بدانید که این معامله بدان معنا نیست که پس از انقضا مدت قرارداد ، شما مجبور به قبول خود کالا هستید . و عملا هیچ تحویل واقعی وجود ندارد!

قرارداد های آتی برای تعیین قیمت یک کالا (یا ابزار دیگر) ضروری هستند. بنابراین در صورت سر رسیدن تاریخ قرارداد یا به اصطلاح سررسید شدن قرارداد ، و عدم عرضه واقعی کالا چه اتفاقی می افتد؟

 

چه اتفاقی برای پول می افتد؟

وقتی قرارداد آتی سررسید می شود ، یکی از سه سناریو زیر رخ می دهد. فرض کنید A آتی را از B خریداری کرده و تاریخ سررسید آن فرا رسیده است. یکی از موارد زیر اتفاق می افتد:

اعتبار A دوباره پر شده و اعتبار B کاهش می یابد

اعتبار هر دو طرف تغییر نمی کند

اعتبار  A کاهش می یابد ، و B – دوباره پر می شود

به طور طبیعی ، همه چیز پیچیده تر از آنچه در اینجا شرح داده شده است می باشد ، اما ماهیت این مقاله این است که برای شما یک تصویر کلی از آنچه در هنگام معاملات آتی رخ می دهد؛ ایجاد کند. اما جزئیاتی راجع به مشخصات فنی جریان های مالی مبادله شده به شما ارائه نمی دهد.

تجزیه و تحلیل سه نتیجه ی حاصل شده از قرارداد آتی

مطالب پیشنهادی داغ:  همه چیز در مورد قراردادها و معاملات CFD

در اولین گزینه ، اعتبار حساب خریدار دوباره پر می شود ، در حالی که اعتبار حساب فروشنده کاهش یافته است. این اتفاق هنگامی می افتد که قیمت ابزار بالا برود . در واقع ، A كالاها را با قیمت ارزان تر (که در زمان عقد قرارداد تنظیم می شود) از B خریداری كرده است و بلافاصله پس از دریافت قرارداد با فروش آن با مبلغ مشخصی آن را به فرد دیگری می فروشد. بنابراین ، برای جلوگیری از ایجاد این همه سردرگمی ، صرافی عملاً همه محاسبات و عملیات را برای شما انجام می دهد و فقط تفاوت پول را به شما پرداخت می کند.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *