0%

صفر تا صد مزایای بلاکچین به همراه موارد استفاده از این تکنولوژی

مزایای بلاکچین

مزایای بلاکچین


اگر بخواهید درباره فناوری و تحول دیجیتال چیزی بخوانید، بدون شک هیاهوی زیادی در مورد بلاکچین و مزایای بلاکچین را خواهید دید. اما با از بین رفتن بعضی از محدودیت ها و آشنایی مردم با چنین فناوری، همه کسانی که با چنین فناوری آشنا شده اند معتقد هستند که فناوری بلاکچین قرار است انقلابی در بسیاری از صنایع ایجاد کند،  به همان شیوه که Big Data و حتی اینترنت تغییرات بزرگی را در جهان ایجاد کرد.

اما شاید برای همه شما سوال پیش بیاید که چرا باید از فناوری Blockchain استفاده کرد؟ و مزایای بلاکچین یا این فناوری چیست؟ و چه کاربردی دارد. به همین جهت در این مقاله، ما به بررسی مزایای واقعی فناوری بلاکچین برای کسب و کارها می پردازم و دلیل این امر را باز گو خواهیم کرد که چرا در آینده می توانید بلاکچین را به جای یک پایگاه داده استاندارد انتخاب کنید.

 

بلاکچین دقیقاً چیست؟

اما اول، به اصول این فناوری می پردازیم. و ببینیم که بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟  بلاکچین یک پرونده کامپیوتری برای ذخیره اطلاعات است. یا به عبارت فنی تر، یک پایگاه داده توزیع شده و باز است. داده ها در بسیاری از رایانه ها توزیع می شود (یعنی کپی) و کل این سیستم کاملاً غیرمتمرکز است. این بدان معناست که هیچ شخص یا نهادی (مثلاً یک دولت یا شرکت) کنترل آن را ندارد. این یک فاصله بنیادی از پایگاه های داده متمرکز است که توسط مشاغل و نهادهای دیگر کنترل و اداره می شوند.

بلاک چین اولین بار پس از گسترش بیت کوین به میان آمد و ارز دیجیتال برای ثبت اطلاعات کاربران از این سیستم کمک گرفت؛ پیشنهاد دکتر سیگنال به شما، مطالعه مقاله “بلاک چین چیست؟” میباشد تا در این مقاله بتوانید با اطلاعات بسیار مفیدی که با شما در میان میگذاریم، به پاسخ این سوال برسید و بتوانید با دیدگاهی وسیعتر در این حوزه به فعالیت بپردازید.

 

بلاکچین چگونه کار می کند؟

اگر  به زبان بسیار ساده تر آن را بیان کنیم باید بگوییم که این سیستم پرونده ای را از بلوک های داده تشکیل می دهد که هر بلوک به بلوک قبلی متصل شده و یک زنجیره را تشکیل می دهد. از این رو نام آن «بلاکچین» است. علاوه بر خود داده ها، هر بلوک همچنین دارای رکوردی از زمان ایجاد یا ویرایش دیگر بلوک ها می باشد، که باعث می شود اطلاعات را برای حفظ یک سیستم به طور دقیق ضبط کند و همین مزایا بلاکچین سبب خواهد شد که اطلاعات از خراب شدن  در امان بمانند.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  امنیت بلاک چین یا شبکه بلاک چین چگونه تامین میگردد؟

 از آنجا که کل این سیستم در بسیاری از رایانه ها قرار دارد و متمرکز نیست، هر کاربری می تواند کل بلاکچین را مشاهده کند. معاملات یا سوابق نه توسط یک مدیر مرکزی، بلکه توسط شبکه ای از کاربرانی که برای تأیید داده ها و دستیابی به اتفاق نظر کار می کنند، پردازش می شوند. اگر این حالت برای شما به نظر آشنا می آید، به این دلیل است که بیت کوین به همین روش کار می کند. در واقع، بیت کوین اولین نمونه از این سیستم غیرمتمرکز می باشد که بر این اساس عمل می کند.

 

مزایای بلاکچین چیست؟

بیایید برخی از بزرگترین مزایای بلاکچین را بررسی کنیم و ببینیم که این مزیت ها چگونه به ما کمک می کنند. و در چه جاهای کاربرد دارد.

وقتی به یک پایگاه داده معمولی نگاه می کنید، در حال گرفتن عکس فوری از داده های به روز شده در آن لحظه  یا به صورت آنلاین هستید.. بلاکچین ها نیز این کار را انجام می دهند، اما آنها همچنین رکوردی از تمام اطلاعات قبلی را نگهداری می کنند. در واقع این یک پایگاه داده با تاریخ انجام فعالیت ها می باشد.

در واقع  بلاکچین یک روش غیرمتمرکز برای ذخیره و دسترسی به داده ها است،  و باعث می شود کل سیستم فوق العاده ایمن باشد – زیرا، بر خلاف یک پایگاه داده متمرکز، هیچ یک از نقاط برای ورود هکرها وجود ندارد. این امر خصوصاً برای ثبت معاملات به روشی ایمن بسیار مفید است.

 از آنجا که سیستم ثبت به صورت غیرمتمرکز و به طور کامل در چندین مکان تکثیر می شود، نیازی به مدیر مرکزی و تمام هزینه ها و زیرساخت های همراه آن نیست.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  مهم‌ترین کاربردهای بلاک چین در دنیای واقعی

 

چه زمانی ممکن است از بلاکچین استفاده کنید؟

بلاکچین مطمئناً هیجان انگیز است و توانایی تغییر تعداد فعالیت مشاغل را دارد، اما این به این معنا نیست که برای هر سناریو راه حل مناسبی است. به همین دلیل است که شما می توانید این فناوری را به عنوان مثال یک پایگاه داده استاندارد انتخاب کنید:

هنگامی که می خواهید روابط دیجیتالی را مدیریت و ایمن کنید یا یک سیستم ثبت غیر متمرکز و مشترک را ثبت کنید. در هر زمان که می خواهید یک دارایی بلند مدت و شفاف داشته باشید (به عنوان مثال، برای ثبت حقوق مالکیت یا زمین)، در چنین شرایطی بلاکچین می تواند راه حل ایده آل باشد. به ویژه جهت «قراردادهای هوشمند»  و برای تسهیل روابط دیجیتالی و معاملات عالی است. با داشتن یک قرارداد هوشمند، هنگامی که طرفین معامله برآورده شدن شرایط خود به توافق برسند  پرداختهای خودکار آزاد می شود.

 به عنوان مثال، بیشتر ارائه دهندگان محل اقامت در حال حاضر باید از طریق یک سیستم جمع کننده متمرکز مانند Airbnb یا Expedia (که به نوبه خود، زمان رزرو را کاهش می دهند) با مهمانان ارتباط برقرار کنند. بلاکچین می تواند همه اینها را تغییر دهد. به عنوان مثال، شرکت مسافرتی TUI چنان به قدرت بلاکچین متقاعد شده است که روشهای ابتکاری برای ارتباط مستقیم هتل داران و مشتریان است، به طوری که آنها می توانند از طریق این فناوری به راحتی، ایمن و سازگار معامله کنند، نه از طریق یک بستر مرکزی رزرو.

 

بلاکچین راهکاری برای ضبط معاملات ایمن

وقتی می خواهید معاملات ایمن را ضبط کنید، خصوصاً بین چندین شریک. یک پایگاه داده سنتی ممکن است برای ثبت معاملات ساده بین دو طرف مناسب باشد، اما وقتی اوضاع پیچیده تر شود، بلاکچین می تواند شرایط سخت و معاملات پیچیده را کاهش دهد و روابط را ساده کند. به عنوان مثال، شرکت حمل و نقل Maersk در حال همکاری با IBM برای ایجاد یک بستر خصوصی بلاکچین برای اتصال شرکا و مشتریان مختلف خود در سراسر صنعت حمل و نقل است. علاوه بر این، امنیت بیشتر این سیستم غیرمتمرکز،  باعث شده است بلاکچین را برای تمام معاملات به طور کلی ایده آل می کند.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  10 مورد از مهمترین و برترین کاربردهای فناوری بلاک چین

یکی دیگر از مزایا بلاکچین این است که در جایی که داده ها در جریان مداوم هستند یعنی به طور مداوم اطلاعات در حال رد و بدل شدن هستند، و  شما می خواهید اقدامات گذشته را ثبت کنید. بلاکچین این امکان را ایجاد می کند که  با ثبت سابقه حساب خود، روش بهتر و مطمئن تری برای ثبت فعالیت و تازه نگه داشتن اطلاعات را به افراد دهد.

 

فروش بیت کوین همواره به راحتی خرید آن نیست. و خیلی از افرد بعد از خرید این رمز ارز با این مشکل رو به رو می شوند که از چه طریقی و چگوته می توانند آن را به فروش و به پول خود دست یابند. به همین خاطر دکتر سیگنال مطلبی را تدارک دیده تا شمارا با نحوه فروش بیت کوین آشنا کند. برای فروش بیت کوین روش های مختلفی  وجود دارد، و هر راه متفاوت است پس با ما همراه باشید تا راه های فروش را به شما یاد دهیم.

دکتر سیگنال بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین را تحلیل می کند و شما را از افزایش قیمت های پیش رو مطلع می سازد و درتلاش هست، تا با ارائه برترین سیگنال های تحلیل شده بیت کوین و آلت کوین ها که دارای دقت بالایی هستند به افزایش عملکرد و کم کردن ریسک معاملات شما کمک کند تا سود شما را در معاملات به حداکثر برساند. به تیم تحلیلگر ما ملحق شوید و لذت تریدینگ را با دکتر سیگنال تجربه کنید.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: میانگین: ]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *