0%
ماشین مجازی اتریوم

ماشین مجازی اتریوم


هنگام شروع به یادگیری در مورد اکوسیستم اتریوم ، اصطلاحات مختلفی وجود دارد که ممکن است کمی مبهم به نظر برسند؛  اصطلاح ماشین مجازی اتریوم نیز یکی از آن هاست. ما در این مقاله با ماشین مجازی اتریوم یاEVM (مخفف Ethereum Virtual Machine در زبان انگلیسی) آشنا خواهیم شد.

اتریوم یک شبکه آزاد و غیر متمرکز است که مبتنی بر بلاک چین بوده و امکان اجرای برنامه‌های کامپیوتری غیر متمرکز روی آن وجود دارد. منظور از غیر متمرکز بودن این شبکه این است که ارز دیجیتال اتریوم به تنهایی متعلق به کسی نیست و تحت کنترل افراد خاصی نیست. هر کسی می‌تواند مالک آن باشد و امکان دستکاری و توقف آن وجود ندارد.

دکتر سیگنال بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین را تحلیل می کند و شما را از افزایش قیمت های پیش رو مطلع می سازد و درتلاش هست، تا با ارائه برترین سیگنال های تحلیل شده بیت کوین و آلت کوین ها که دارای دقت بالایی هستند به افزایش عملکرد و کم کردن ریسک معاملات شما کمک کند تا سود شما را در معاملات به حداکثر برساند. به تیم تحلیلگر ما ملحق شوید و لذت تریدینگ را با دکتر سیگنال تجربه کنید.

 

ماشین مجازی اتریوم چیست؟

اتریوم اولین پلتفرمی بود که ماشین مجازی را معرفی کرد. در اصل یک ماشین پردازش قرارداد هوشمند است که روی اتریوم کار می کند. در اینجا یک قرارداد هوشمند می تواند از یک رمز ساده ERC20 گرفته تا مجموعه کد پیچیده تری باشد که اساس یک برنامه غیرمتمرکز را می سازد.

ماشین مجازی اتریوم(EVM)  یک لایه انتزاعی بین کد قرارداد هوشمند و دستگاهی که شبکه اتریومی را اجرا می کند، را می سازد. قراردادهای هوشمند اتریوم در Solidity (یک زبان برنامه نویسی که توسط یکی از اعضای موسس اتریوم ، دکتر Gavin Wood ساخته شده است) رمزگذاری می شوند.

ماشین مجازی اتریوم کد Solidity را مستقیماً اجرا نمی کند. در واقع ، هنگامی که یک توسعه دهنده آماده عقد قرارداد هوشمند خود است ، کد ها وارد Opcodes می شوند. Opcodes مجموعه ای از 140 دستورالعمل منحصر به فرد است که ماشین مجازی اتریوم (EVM) از آنها برای انجام کارهای خاص بر اساس دستورالعمل های رمزگذاری شده در قراردادهای هوشمند، استفاده می کند.

مطالب پیشنهادی داغ:  قرارداد آتی چیست؟ (Futures) انواع آن را بخوانید

هر کد دارای یک هزینه پایه است ، اگرچه برخی از آنها ممکن است هزینه گاز پویا را نیز دریافت کنند. گاز(gas) فرآیند محاسباتی است که برای انجام یک معامله موجود در شبکه اتریوم می باشد و مبنای محاسبه هزینه های معامله است.

ماشین مجازی اتریوم (EVM) یک سیستم به اصطلاح “Turing Complete” است، این اصطلاح به احترام به آلن تورینگ (Alan Turing) ، خالق آزمایش و ماشین تورینگ، نام گذاری شده است. و بدان معناست که این سیستم قدرت محاسبه ماشین تورینگ را دارد و قادر به انجام مقایسه ، خواندن / نوشتن، محاسبات لامبدا ، توابع بازگشتی و … می باشد. این سیستم به شما امکان می دهد تا از قراردادهای هوشمند استفاده کنید و از تغییرناپذیری آنها را اطمینان حاصل کنید.

 

نحوه کارکرد ماشین مجازی اتریوم

مانند سایر بلاکچین ها ، اتریوم امکان تعامل بسیاری از گره هایی که برنامه ها روی آنها اجرا می شود را می دهد.  ماشین مجازی اتریوم به طور قابل توجهی دو اصل را برای تضمین امنیت برنامه های در حال اجرا روی آن (به ویژه در برابر DDOS) فراهم می کند. و برای تفسیر و تدوین این برنامه های نوشته شده در Solidid ، امکان استفاده از قراردادهای هوشمند را فراهم می کند.ماشین مجازی اتریوم این سه عملیات مهم را برای توسعه قراردادهای هوشمند و dApps تضمین می کند :

  • اعتبار سنجی معاملات ، امضاها و آدرس های آنان.
  • محاسبه هزینه های معامله.
  • تحقق معاملات مختلف.

 

چرا ماشین های مجازی مهم هستند؟

ماشین مجازی اتریوم اولین نمونه در نوع خود بود که عملکرد قرارداد هوشمند را به دنیا آورد. اهمیت آن، این است که بلاکچین را از وسیله انتقال معاملات پولی به یک رایانه غیرمتمرکز تبدیل می کنند. اما این به معنای بی نقص بودن ماشین مجازی اتریوم(EVM) نیست. اشکال زدایی یا به روزرسانی قراردادهای هوشمند دشوار است. علاوه بر این ، شبکه اتریوم مقیاس پذیر نیست و به دلیل اضافه بار از هزینه های بالای معامله رنج می برد.

آیا ماشین های مجازی می توانند به یکدیگر متصل شوند؟

اگرچه خود اتریوم از معماری قدیمی برخوردار است ، اما مزیتی که وجود دارد این است که توسعه دهندگان دیگر، سیستم عامل های خود را با ماشین های مجازی راه اندازی کرده اند که می توانند به ماشین مجازی اتریوم(EVM) متصل شوند.Metaverse  یک نمونه از آنهاست.

مطالب پیشنهادی داغ:  3 مورد از مهمترین تفاوت بروکر و صرافی های ارز دیجیتالی

ماشین مجازیMetaverse  به هر کسی اجازه می دهد قراردادهای هوشمند ایجاد کند و آنها را با استفاده از ابزارهای مشابه قراردادهای هوشمند اتریوم در زنجیره Metaverse دخیره کند. از آنجا که با ماشین مجازی اتریوم سازگار است ، هر توسعه دهنده ای که از قبل برنامه های خود را روی اتریوم اجرا می کند ، می تواند dApp های خود را به راحتی به Metaverse منتقل کند. علاوه بر این ، این پلتفرم هزینه کمتر و توان عملیاتی بالاتری را ارائه می دهد که به معنای تجربه بهتر کاربر است.

 

درک ماشین مجازی اتریوم و چند اصطلاح دیگر

درک ماشین مجازی اتریوم (EVM) به دانش اولیه از اصطلاحات رایج رایانه مانند بایت ، حافظه و پشته نیاز دارد. سپس به راحتی می توانید با مفاهیم رمزنگاری / بلاکچین مانند توابع هش و Merkle Tree  آشنا شوید.

در حالی که اتریوم، رمزنگاری بومی خود (Ether) را دارد که به طور تقریبی از همان قوانین بصری پیروی می کند و ویژگی بسیار قدرتمندتری را به نام قراردادهای هوشمند فراهم می کند. برای توضیح این قابلیت پیچیده تر به یک تشبیه پیچیده نیاز است. اتریوم به جای یک دفتر توزیع شده،  یک ماشین شبکه توزیع شده است. شبکه اتریوم یک ساختار داده بزرگ است که نه تنها شامل تمام حساب ها و مانده ها که بلکه مانند یک پرونده شبکه ی ماشینی است که می تواند براساس مجموعه ای از پیش تعریف شده، از یک بلوک به بلوک دیگر تغییر کرده و کد را اجرا کند. قوانین خاصی برای تغییر وضعیت از یک بلوک به بلوکی دیگر توسط ماشین مجازی اتریوم (EVM) تعریف شده است.

ماشین مجازی اتریوم (EVM) مانند یک عملکرد ریاضی رفتار می کند: با توجه به ورودی ، یک خروجی قطعی تولید می کند. بنابراین توصیف رسمی اتریوم به عنوان یک فایل تابع انتقال حالت بسیار مفید است :

با توجه به یک حالت معتبر قدیمی (S)و مجموعه جدیدی از معاملات معتبر (T)، تابع انتقال حالت اتریوم  Y(S, T) یک حالت خروج معتبر جدید ایجاد می کند.

در مورد اتریوم ، دولت ها با استفاده از یک ساختار داده عظیم به نام  Merkle Patricia Trie، تمام حساب های مرتبط با هش و حساب های قابل کاهش به یک هش ریشه ای ذخیره شده در بلاکچین را حفظ می کنند.

مطالب پیشنهادی داغ:  چرا صرافی بیترکس؟ صرافی بیترکس چه مزایا و معایبی دارد؟

معاملات اظهاراتی می باشند که به صورت رمزنگاری شده توسط حساب ها، امضا شده اند. معاملات به دو صورت انجام می شوند: آنهایی که منجر به تماس پیام می شوند و آنهایی که منجر به ایجاد قراردادها می شوند.

ایجاد قرارداد منجر به ایجاد یک حساب قرارداد جدید می شود که حاوی کد قرارداد هوشمند است. هر بار که حساب دیگری با این قرارداد تماس می گیرد ، کد بایت آن را اجرا می کند.

ماشین مجازی اتریوم(EVM) با 1024 عنصر کار می کند. هر عنصر یک کلمه 256 بیتی است که برای سهولت استفاده با رمزگذاری 256 بیتی انتخاب شده است (مانند هش Keccak-256  یا امضای  secp256k1).

در حین اجرا قراردادها ، ماشین مجازی اتریوم، یک حافظه موقت (مانند آرایه ای از بایت ها که با کلمات ترسیم می شوند) که بین تراکنش ها پایدار نمی ماند را حفظ می کند.

با این حال ، این قراردادها حاوی فضای ذخیره سازی مرتب شده ای(Merkle Patricia به صورت جدولی با توانایی آدرس دهی به یک کلمه) است که با حساب مورد نظر مرتبط است و بخشی از گزارش کلی را تشکیل می دهد.

در نتیجه

ماشین مجازی اتریوم  زیر لایه اول سیستم اتریوم است و انجام معاملات مختلفی که تعاملات بین قراردادهای هوشمند را تشکیل می دهد امکان پذیر می سازد. استفاده از این سیستم مستلزم پرداخت هزینه های گاز (gas) است که با پارامترهای مختلف قابل محاسبه است. این سیستم یک محیط به اصطلاح “sandbox” است ، یعنی از بلاک چین اتریوم جدا شده اند و برای انجام معاملات مختلف کاملاً مناسب اند.

واژه‌نامه ارزهای دیجیتال دارای گستردگی بسیار زیادی دارد و بسیاری از سرمایه‌گذاران این حوزه نیز با تمام مفاهیم و اصطلاحات ارز دیجیتال آشنایی ندارند و تنها اصلی‌ترین مفاهیم را می‌شناسند. البته همین اصلی‌ترین مفاهیم نیز برای شروع کار می‌توانند کافی و تاثیرگذار باشند. این مفاهیم را در مطلب اختصاصی سایت به طور کامل بیاموزید.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *