عرضه اولیه (ICO) چیست؟ به همراه مزایای ICO ها

عرضه اولیه ICO چیست؟

عرضه اولیه ICO چیست؟


راه‌های بسیاری جهت جذب سرمایه برای یک پروژه نو پا وجود دارد. عرضه اولیه ICO یکی از این روش‌ها به حساب می‌آید. در این روش توکن‌های یک پروژه پیش از آغاز به کار پروژه به فروش می‌رسند و سرمایه‌گذاران می‌توانند با خریدن این توکن‌ها در پروژه مورد نظر سرمایه‌گذاری کنند. این روش جذب سرمایه شباهت‌هایی با عرضه اولیه سهام که با نام IPO شناخته می‌شود، دارد. اگرچه ایده عرضه اولیه ICO ایده‌ی بسیار خوبی برای طرفین معامله بود، اما با افزایش کلاهبرداری‌ها در این حوزه، گرایش به این روش به شدت کاهش یافته است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به شما بگوییم عرضه اولیه ICO چیست و اطلاعات بیشتری در ارتباط با انواع آن و همچنین مزایای شرکت در ICO با شما در میان بگذاریم.

تیم دکتر سیگنال، بهترین تحلیل ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار میدهد که با این تحلیل درحقیقت به شما سیگنال ارز دیجیتال ارائه میکند. حال شاید برایتان سوال پیش آید که سیگنال ارز دیجیتال چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سیگنال ارز دیجیتال در واقع ابزاری برای ارزیابی بازار دیجیتال است که در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌گیرد. سیگنال ارز دیجیتال به نوعی یکی از راه‌های رسیدن به سوددهی است که نیاز به تحلیل و بررسی دارد.

 

عرضه اولیه ICO چیست؟

فرض کنید فردی قصد ایجاد پروژه‌ای مبتنی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال را داشته باشد. ایده‌ی پروژه‌ی او به نظر کامل و مفید می‌آید، اما این فرد با مشکل فقدان سرمایه لازم برای آغاز پروژه مواجه است. در این شرایط فرد می‌تواند از روش عرضه اولیه ICO کمک بگیرد. در این روش ابتدا فرد با استفاده از اتریوم و قراردادهای هوشمند آن به سرعت توکن‌هایی می‌سازد و یک اوراق سفید می‌سازد و در سایتی برای ICO قرار می‌دهد تا سرمایه‌گذاران جذب شوند.

ایده‌پرداز حالا می‌تواند پروژه خود را اجرا نماید. پس از اینکه پروژه به اهداف خود می‌رسد، ارزش توکن‌هایی که سرمایه‌گذاران در قبال پولی که پرداخته بودند، دریافت کردند افزایش می‌یابد و بسیاری از آن‌ها به سودهای چند صد درصدی می‌رسند.این روش در واقع سود دو طرفه برای صاحب پروژه و سرمایه‌گذار به حساب می‌آید.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  معتبرترین کیف پول‌های اتریوم

اما این روش همیشه سود دو طرفه به همراه ندارد. با افزایش محبوبیت این روش، آمار کلاهبرداری نیز به سرعت در آن افزایش یافت. از آن جایی که در هیچ کشوری قوانین مشخصی در رابطه با عرضه اولیه ICO وجود ندارد، به همین خاطر اگر صاحب پروژه پس از جذب سرمایه ازاجرای پروژه پا پس کشیده و فرار کند، قوانین نمی‌توانند پولی را که سرمایه‌گذاران برای خرید توکن پرداخته‌اند را بازگردانند.

طبق تحقیقات انجام شده، حدود 90 درصد از عرضه‌های اولیه ICO یا کلاهبرداری بوده‌اند و یا پس از گرفتن نتیجه از عرضه اولیه ICO به حال خود رها شده‌اند و سرانجام خوبی نداشته‌اند. این در حالی است که پشت بسیاری از عرضه‌های اولیه ICO ایده‌های بسیار خوب و جالبی وجود دارند و می‌توانند سودآوری بسیار زیادی به همراه داشته باشند.

حتما تا اینجای کار نام بیت کوین به گوشتان خورده، اما ممکن است اطلاعات کافی و دقیقی از آن نداشته باشید و سوال «بیت کوین چیست؟» هنوز در ذهنتان بدون پاسخ مانده باشد. در امقاله‌ای کاملا تخصصی به بررسی سوال بیت کویین چیست پرداخته ایم، که این مقاله یکی از جامع ترین مقالات ارز دیجیتالی میباشد که با مطالعه‌ی آن میتوانید به پاسخ سوال ذهنیتان برسید؛ پس هرچه زودتر این مقاله ی کهک را مطالعه نمایید.

 

انواع عرضه اولیه ICO

حال که به پاسخ سوال «عرضه اولیه ICO چیست؟» رسیدید، وقت آن رسیده که با انواع این نوع جذب سرمایه آشنا شوید. به طور کلی عرضه‌های اولیه ICO بر اساس دو معیار، دارای دو دسته‌بندی می‌باشند. اول به لحاظ ماهیت پروژه‌ها و دوم به لحاظ نحوه ارائه عرضه اولیه آن‌ها. در ادامه به بررسی انواع عرضه اولیه ICO چه از لحاظ ماهیت و چه از لحاظ نحوه ارائه عرضه اولیه خواهیم پرداخت.

 

انواع عرضه اولیه از لحاظ ماهیت پروژه

انواع عرضه اولیه از لحاظ ماهیت پروژه

 

عرضه‌های اولیه از لحاظ ماهیت پروژه به چهار دسته تقسیم می‌شوند که این چهار دسته به شرح زیر می‌باشند:

 • ICO ارگانیک

پروژه‌هایی که پیاده‌سازی آن‌ها تنها با بلاک چین و ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر باشد را ارگانیک می‌نامند. اتریوم نوعی از عرضه‌های اولیه ICO ارگانیک می‌باشد.

 • ICO مصنوعی

این دسته از پروژه‌ها همان پروژه‌های قدیمی هستند که با وایت پیپر جدید سعی در جذب سرمایه‌گذار و ارتقای پروزه دارند. این پروژه‌ها معمولا زیرساخت چندان مناسبی ندارند و با شکست مواجه می‌شوند.

 • ICO ساختگی

ICO ساختگی زمانی اتفاق میفتد که شرکتی بزرگ با مشتریان زیاد سعی در ورود به حوزه ارزهای دیجیتال سازمان خود داشته باشد.

 • ICO مضحک

آن دسته از ICO ها که صرفا برای شوخی و خنده طراحی شده‌اند را مضحک می‌نامند. دوج کوین از آن دسته ICO ها به حساب می‌آید.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  قوانین بیت کوین در ایران چگونه است؟

 

انواع ICO از لحاظ روش‌های عرضه اولیه

عرضه‌های اولیه ICO از لحاظ روش ارائه توکن‌ها به 4 دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • عرضه اولیه توکن

عرضه اولیه توکن یا ITO همان ICO می‌باشد با این تفاوت که در این روش ارز دیجیتال جدیدی تولید نمی‌شود.

 • عرضه توکن اوراق بهادار

این توکن‌ها مشابه اوراق بهادار واقعی هستند و سود و درآمد شرکت و پروژه پشتوانه‌ی آن‌ها می‌باشند. در واقع می‌توان گفت که عرضه توکن اوراق بهادار که با نام STO نیز شناخته می‌شود، مشابه سیستم سهام می‌باشد.

 • عرضه‌ اولیه‌ توکن برگشت پذیر

در این روش سرمایه‌گذاران می‌توانند توکن‌هایی که خریداری نموده‌اند را بازگردانده و پول خود را پس بگیرند.

 • عرضه‌ اولیه‌ توکن تعاملی

نوع دیگری از عرضه اولیه ICO، که به عنوان پرکاربردترین روش نیز شناخته می‌شود، عرضه توکن تعاملی می‌باشد و در اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش برای سرمایه‌گذاران سقفی در نظر گرفته می‌شود و اگر بیش از حد مشخص شده شود، اتر به سرمایه‌گذار بازمی‌گردد.

 

ارزهای دیجیتالی علاوه برخرید و فروش که قوانین مشخص به خود را دارد، قوانینی در زمینه‌ی استخراج خود نیز دارد که‌در قوانین بیت کوین در ایران ما به بررسی و بیان این قوانین در کشور ایران پرداخته ایم که میتوانید برحسب نیاز به بخش های بعدی مراجعه نمایید تااز این قوانین مربوط به بیت کوین درکشور ایران مطلع شوید.

 

مزایای عرضه اولیه چیست؟

اگرچه کلاهبرداری در عرضه اولیه ICO بسیار رایج می‌باشد و این موضوع باعث شده بسیاری از سرمایه‌گذاران به این روش اعتماد نکنند، اما با تمام این اوصاف عرضه اولیه ICO مزایای نیز برای دو طرف دارد. برخی از اصلی‌ترین مزایای این روش به شرح زیر می‌باشند:

 • صاحبان پروژه با استفاده از سرمایه‌ها به اهداف خود می‌رسند
 • کسانی که توکن خریداری می‌کنند صاحب آن هستند و سود توکن‌ها نیز برای آن‌ها خواهد بود
 • صاحبان توکن سهام‌دار به حساب می‌آیند و می‌توانند از خدمات خاص شرکت بلاک چین بهره‌مند شوند
مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  مهمترین تفاوت ها و شباهت های بازار فارکس و ارز دیجیتال را بخوانید

 

روش‌های جایگزین عرضه اولیه

روش‌های بسیاری برای جایگزینی عرضه‌های اولیه ICO بوجود آمده‌اند که ناامنی‌های آن را ندارند و می‌توانند برای سرمایه‌گذاران بهتر باشند. دو روش اصلی به عنوان جایگزین این روش وجود دارند که به شرح زیر می‌باشند:

 • عرضه اولیه صرافی

این روش که با نام اختصاری IEO نیز شناخته می‌شود، مشابه عرضه اولیه ICO می‌باشند، با این تفاوت که سرمایه‌گذاران اقدام به خریدتوکن از صرافی‌های معتبر می‌نمایند و این باعث می‌شود امنیت این نوع سرمایه‌گذاری بیشتر از زمانی باشد که توکن را ار تیم یک پروژه خریداری می‌نمایند.

 • عرضه اولیه توکن اوراق بهادار

این روش که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، توکن‌ها را به عنوان اوراق بهادار ثبت می‌کند و فرایندهای قانونی برای آن طی می‌شود. سرمایه‌گذاران در این روش نقش قانونی و رسمی خواهند داشت.

کانال تلگرامی سیگنال بایننس یک موقعیت فوق العاده برای کسب تجربه میباشد، به اینصورت که شما با اتکا به تحلیل تریدرهای بزرگ بیت کوین وسایر ارزهای دیجیتالی، میتوانید مدتی را به ترید بر اساس اصول و دانش افراد باتجربه بسپارید، و در این مدت با بررسی بازار و نگاه کردن به روند آن و همچنین کسب تجربه، به یک تریدر ماهر صرافی بایننس تبدیل شوید که ماهانه بالای 80% سرمایه خود، سود دریافت میکند.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: میانگین: ]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *