0%
رمزنگاری متقارن و نامتقارن

رمزنگاری متقارن و نامتقارن


 

رمزنگاری متقارن

رمزگذاری متقارن یک روش معمول رمزگذاری است. همچنین این ساده‌ترین روش از بین دو تکنیک است. رمزگذاری متقارن تنها با استفاده از یک کلید مخفی معروف به «کلید متقارن» انجام می‌شود که توسط هر دو طرف در اختیار است. این کلید برای رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات اعمال می‌شود. فرستنده قبل از ارسال پیام از این کلید استفاده می‌کند و گیرنده از آن برای رمزگشایی پیام رمزگذاری شده استفاده می‌کند.

این یک روش کاملاً ساده است و در نتیجه، وقت زیادی نمی‌برد. وقتی نوبت به انتقال داده‌های عظیم می‌رسد، کلیدهای متقارن ترجیح داده می‌شوند. Caesar’s Cipher اتفاقاً نمونه خوبی از رمزگذاری متقارن است. رویکردهای مدرن رمزگذاری متقارن با استفاده از الگوریتم‌هایی مانندRC4 ، AES ، DES ، 3DES ، QUAD ، Blowfish و غیره اجرا می‌شوند.

متداول‌ترین شکل رمزگذاری متقارن هنگامی صورت می‌گیرد که اتصال رمزگذاری شده بین مشتری و سرور با نصب یک گواهی SSL مذاکره شده باشد. پس از مذاکره اتصال، دو کلید جلسه 256 بیتی ایجاد و مبادله می‌شود تا ارتباط رمزگذاری شده رخ دهد.

 

رمزنگاری نامتقارن

رمزگذاری نامتقارن یک حالت رمزگذاری نسبتاً جدید و پیچیده است. پیچیده زیرا شامل دو کلید رمزنگاری برای پیاده سازی امنیت داده است. به این کلیدها یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی گفته می‌شود. کلید عمومی، همانطور که از نامش پیداست، برای همه کسانی که مایل به ارسال پیام هستند در دسترس است. از طرف دیگر، کلید خصوصی توسط صاحب کلید عمومی در یک مکان امن نگهداری می‌شود.

کلید عمومی اطلاعات ارسال شده را رمزگذاری می‌کند. در این کار از الگوریتم خاصی استفاده می‌کند. در حالی که، کلید خصوصی، که در اختیار گیرنده است، آن را رمزگشایی می‌کند.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  ارز دیجیتال یا کریپتو کارنسی چیست؟

درگیری دو کلید رمزگذاری نامتقارن را به یک تکنیک پیچیده تبدیل می‌کند. بنابراین، ثابت می‌شود که از نظر امنیت داده بسیار سودمند است. الگوریتم Diffie-Hellman و RSA پرکاربردترین الگوریتم‌های رمزگذاری نامتقارن هستند. منبع

دکتر سیگنال بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین را تحلیل می کند و شما را از افزایش قیمت های پیش رو مطلع می سازد و درتلاش هست، تا با ارائه برترین سیگنال های تحلیل شده بیت کوین و آلت کوین ها که دارای دقت بالایی هستند به افزایش عملکرد و کم کردن ریسک معاملات شما کمک کند تا سود شما را در معاملات به حداکثر برساند. به تیم تحلیلگر ما ملحق شوید و لذت تریدینگ را با دکتر سیگنال تجربه کنید.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: میانگین: ]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *