0%

رمزگذاری متقارن و رمزگذاری نامتقارن به همراه مزایا و معایب

رمزگذاری متقارن و رمزگذاری نامتقارن

رمزگذاری متقارن و رمزگذاری نامتقارن


گاهی بنا به دلایلی برخی از پیام ها نیاز به رمزگذاری پیدا می کنند. با استفاده از یک تابع خاص به اسم کلید (Key) ، پیام را به یک متن رمزگذاری شده تبدیل می کنند. الگوریتم هایی که برای رمزگذاری پیام ها استفاده می شود به دو دسته ی متقارن و نامتقارن تقسیم می شوند.

در این مقاله ، رمزگذاری متقارن و نا متقارن را توضیح می دهیم؛ و همچنین با تفاوت  و مزایای رمزگذاری متقارن و نامتقارن آشنا می شویم.

موضعاتی که در این مقاله با آن ها آشنا خواهید شد:

 • روش های مختلف رمزگذاری
  • رمزگذاری متقارن
   • چگونه کلید های مخفی ادغام می شوند
   • مزایا و معایب رمزگذاری متقارن
  • رمزگذاری نامتقارن
   • مزایا و معایب رمزگذاری نامتقارن
  • نظرات در مورد رمزگذاری متقارن و نامتقارن

روش های مختلف رمزگذاری

در دنیای امروز ، حضور کلاهبرداران و سایر مجرمان اینترنتی که به اطلاعات و حساب میلیون ها کاربر دسترسی دارند ، بیشتر و بیشتر شده است. در نتیجه ، ما باید تمام راه های امنیتی را به خوبی زیر نظر داشته باشیم. سه روش رمزگذاری وجود دارد : رمزگذاری متقارن ، رمزگذاری نامتقارن و توابع هش (بدون کلید).

برای پیام ها از رمزگذاری متقارن و نامتقارن استفاده می شود زیرا هر روش مزایا و معایب خاص خود را دارد. هر دوی این روش های رمزگذاری از کلیدهایی برای رمزگذاری و رمزگشایی داده ها استفاده می کنند. رمزگذاری متقارن برای رمزگذاری و رمزگشایی داده استفاده می کند که کار با آنان بسیار آسان می باشد. اما رمزگذاری نامتقارن از یک کلید عمومی برای رمزگذاری داده ها و از یک کلید خصوصی (private) برای رمزگشایی داده ها استفاده می کند.

همانطور که می‌دانید برای نگهداری، ذخیره و انجام تراکنشات بیت کوین به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارید. کیف پول‌های بیت کوین از امنیت بسیار بالایی برخوردارند، اما سوال اینجاست که امنیت این کیف پول‌ها چگونه تضمین می‌شود؟ کلید خصوصی بیت کوین دقیقا پاسخ همین سوال است. کلید خصوصی ارز دیجیتالی بیت کوین امنیت بیت کوین را تضمین میکند، پیشنهاد میکنیم مطلب اختصاصی این موضوع که توسط دکتر سیگنال تهیه شده است رو حتما مطالعه نمایید.

رمزگذاری متقارن

رمزگذاری متقارن، قدیمی ترین روشی است که برای رمزگذاری پیام ها استفاده می شود. رمزگذاری متقارن یا رمزگذاری کلید مخفی ، از یک کلید واحد برای رمزگذاری و رمزگشایی داده ها استفاده می کند. شما باید این کلید را با گیرنده به اشتراک بگذارید. فرض کنید شما می خواهید بگویید “مادرم، من شما را بسیار دوست دارم” ، ایمیل خود را بنویسید و سپس یک رمز مخفی برای رمزگذاری آن تنظیم کنید. وقتی مادر شما پیام را دریافت می کند ، باید کلید رمز را برای رمزگشایی ایمیل وارد کند.

مطالب پیشنهادی داغ:  کریپتو کارنسی و سیگنال کریپتوکارنسی چیست؟

چگونه کلید های مخفی ادغام می شوند

برخی شرکت ها  پیام های رمزگذاری شده با یک رمز عبور ( به اصطلاحPEM ) را بر اساس رمزنگاری متقارن ارائه می دهد. این راه حل ها به شما امکان می دهند یک نشانه در رمز عبور تنظیم کنید که به گیرنده کمک می کند پیام را رمزگشایی کند. رمز عبور می تواند از طریق پیام کوتاه ، مکالمه ی تلفنی یا طی یک جلسه حضوری برقرار شود.

با PEM می توانید تاریخ انقضا یک پیام مثل ایمیل را نیز تعیین کنید. پس از تاریخ انقضا ، پیام دیگر قابل رمزگشایی نیست. علاوه بر این ، پیام های رمزگذاری شده با رمز عبور در یک محیط تصادفی ذخیره می شوند. این پیام ها با رمز ورود شما رمزگذاری شده اند تا فقط شما و گیرنده مورد نظر به آن دسترسی داشته باشید.

نکته: مراقب باشید اگر پیام مهمی ارسال می کنید ، ابتدا مطمئن شوید که رمز عبور توسط خوانندگان ناخواسته قابل حدس نباشد.

الگوریتم های رمزگذاری متقارن بسیاری وجود دارد ، به عنوان مثال  DES، 3DES  ، AES  ، IDEA  ، RC4 ، RC5 ،…  و همینطور برخی شرکت ها از AES در ترکیب با الگوریتم های رمزگذاری دیگر استفاده می کنند.

 

مزایا و معایب رمزگذاری متقارن

نظرات در مورد رمزگذاری متقارن و نامتقارن

داستن مزایا و معایب رمزگذاری متقارن و نامتقارن به شما در انتخاب روش رمز گذاری کمک به سزایی می کند. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم. از مزایای رمزگذاری متقارن این است که تنظیم آن آسان است و می تواند در یک چشم به هم زدن انجام شود. پردازش رمز گشایی متقارن کمتر از یک هزارم رمزگشایی نامتقارن طول می کشد. علاوه بر این تمام سنین و اقشار مختلف جامعه می توانند از آن استفاده کنند. ام در مقابل فهم و استفاده از رمزنگاری نامتقارن دشوارتر است.

نکته منفی در رمزگذاری متقارن این است که کلید مخفی باید با گیرنده به اشتراک گذاشته شود . در مورد PEM ، کلید مخفی با رمز عبور کاربر، رمزگذاری می شود. مراقب باشید اگر از همان کلید مخفی برای رمزگذاری همه ایمیل های خود استفاده کنید و کسی آن کلید مخفی را به هر طریقی به دست بیاورد ، به همه ی ایمیل های رمزگذاری شده شما دسترسی خواهد داشت. بنابراین ، بهتر است مطمئن شوید که حدس زدن رمز ورود آسان نباشد.

مطالب پیشنهادی داغ:  فول نود (full node) چیست؟ دلیل استفاده از کیف پول فول نود

 

رمزگذاری نامتقارن

رمزگذاری نامتقارن برای کار به دو کلید نیاز دارد. ابتدا ، برای رمزگذاری داده ها باید یک کلید عمومی تعیین شود . سپس ، از یک کلید خصوصی که فقط برای یک نفر شناخته شده است و برای رمزگشایی داده ها استفاده می شود. این موضوع کمی پیچیده به نظر می رسد، بگذارید بیشتر توضیح بدهیم.

کلید عمومی و کلید خصوصی دو چیز متفاوت هستند ، اما به هم ربط دارند. ابتدا شما پیام خود را ایجاد می کنید و سپس آن را با کلید عمومی گیرنده رمزگذاری می کنید. سپس ، اگر گیرنده بخواهد پیام شما را رمزگشایی کند ، مجبور است این کار را با کلید خصوصی مربوط به خود انجام دهد. کلید خصوصی را همیشه حفظ کنید ، بهترین روش برای این کار، ذخیره سازی محلی آن است. که برای انجام این مهم ، دانش عمیق تری لازم دارید.

نرم افزار گیرنده ایمیل متوجه می شود که کلید خصوصی با کلید عمومی مطابقت دارد یا خیر. سپس از کاربر خواسته می شود تا رمز عبور را برای رمزگشایی پیام تایپ کند. برخی از بهترین روشها برای رمزگذاری نامتقارن: از کلیدهای 2048 بیتی و یا بیشتر استفاده کنید ، ایجاد کلیدهای قوی اساس رمزگذاری نامتقارن است. بسیار خوب است که در رمزگذاری، به جای استفاده از یک روش ، از چندین روش رمزگذاری استفاده کند. همه نمی دانند که چگونه از رمزگذاری نامتقارن استفاده کنند. بنابراین ممکن است مواقعی پیش بیاید که شما باید از توابع هش یا رمزگذاری متقارن استفاده کنید.

 

مزایا و معایب رمزگذاری نامتقارن

همانطور که پیش تر گفته شد داستن مزایا و معایب رمزگذاری متقارن و نامتقارن از اهمیت زیادی برخوردار است. مزیت رمزگذاری نامتقارن این است که کاربر را مجبور نمی کند مانند رمزگذاری متقارن ، کلیدهای (مخفی) را بهمراه خود نگه دارد. یک مزیت مهم رمزهای نامتقارن نسبت به رمزهای متقارن این است که برای تعویض کلید عمومی نیازی به کانال مخفی نیست. گیرنده به سادگی باید از صحت کلید عمومی مطمئن شود. همچنین رمزگذاری نامتقارن از امضای دیجیتالی پشتیبانی می کند که هویت گیرنده را تأیید می کند. به همین ترتیب ، تضمین می کند که پیام در حین انتقال تغییر نمی کند. رمزهای نامتقارن نسبت به رمزهای متقارن نیز مشکلات مدیریت کلیدی کمتری ایجاد می کنند.

مطالب پیشنهادی داغ:  بهترین کیف پول های بیت کوین و ولت ارزهای دیجیتال

نکته منفی در رمزگذاری نامتقارن این است که فرایند رمزگذاری مدت زمان زیادی طول می کشد و به تلاش بیشتری نیاز دارد . همچنین ، تنها درصورتی که شخص مقابل جفت کلید ایجاد کرده باشد ، می توانید ایمیل رمزگذاری شده ارسال کنید ، بنابراین ، شخص دیگر باید کاملاً مطلع باشد. سرانجام ، اگر کلید خصوصی خود را گم کنید ، آن را برای همیشه از دست خواهید داد. کلید خصوصی قابل بازیابی نیست.

اتریوم اولین پلتفرمی بود که ماشین مجازی را معرفی کرد. در اصل یک ماشین پردازش قرارداد هوشمند است که روی اتریوم کار می کند. در اینجا یک قرارداد هوشمند می تواند از یک رمز ساده ERC20 گرفته تا مجموعه کد پیچیده تری باشد که اساس یک برنامه غیرمتمرکز را می سازد. ماشین مجازی اتریوم(EVM)  یک لایه انتزاعی بین کد قرارداد هوشمند و دستگاهی که شبکه اتریومی را اجرا می کند، را می سازد. برای مطالعه ادامه این موضوع به مقاله مورد نظر مراجعه نمایید.

نظرات در مورد رمزگذاری متقارن و نامتقارن

رمزگذاری متقارن و نامتقارن از کدام رمزگذاری استفاده شود؟ وقتی می خواهید پیامی را سریع رمزگذاری و ارسال کنید ، رمزگذاری متقارن گزینه ی خوبی است. اما اگر کلید عمومی OpenPGP تأیید شده گیرنده خود را داشته باشید و زمان رمزگذاری برای شما مهم نباشد، بی شک رمزگذاری نامتقارن می تواند مناسب تر باشد؛ همچنین اگر تمایل دارید میزان ریسک خود را کم و اطمینان بشتری حاصل کنید، امضای دیجیتال ترکیب را با رمزگذاری نامتقارن کنید .

در این مقاله سعی شد دید کلی از رمزگذاری متقارن و نامتقارن ایجاد شود، و شما با این مفاهیم بشیتر آشنا شوید.

اگر از قبل در بازار معاملات حضور داشته اید، به احتمال زیاد اصطلاحات “تحلیل بنیادی” و “تحلیل تکنیکال” را شنیده اید. این مفاهیم تعریف و پیش بینی ارزش ارز کریپتوکارنسی  را به ذهن می آورد. تقریباً همه معامله گران اتفاق نظر دارند که تجزیه و تحلیل فنی یک تمرین اساسی است که باید از آن استفاده شود؛ روش های مختلف تحلیل سیگنال کریپتو کارنسی را بررسی کنید تا بتوانید باعلم کامل و دقیق به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازید.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *