0%

توکن NFT چیست و این توکن ها چگونه عمل می کنند؟

توکنNFT

توکنNFT


توکن NFT چیست؟ این NFT حروف مخفف عبارت Non-fungible Token به معنی توکن غیر مثلی است. حالا این غیرمثلی یعنی چه؟ در حقوق و مسائل مالی مبحثی هست به اسم دارایی مثلی. منظور از آن؟ یعنی یک مال یا دارایی که بتوان آنرا با دارایی دیگری مثل خودش، یا از نوع خودش عوض کرد. شما یک چک پول 50 هزار تومانی خودتان را، با یک چک پول 50 هزارتومانی دیگر معاوضه می کنید، یک اسکناس 100 دلاری را با یک اسکناس 100 دلاری دیگر، و یا یک بیتکوین را با یک بیتکوین دیگر عوض می کنید، پس این‌ها دارایی‌های مثلی هستند، یعنی مثل دارند. اما اگر فرض کنیم صاحب الماس کوه نور یا دریای نور، یا تابلوی مونالیزا بودید، نمی توانستید آن را با یکی مثل خودش عوض کنید، پس آن‌ها را دارایی‌های غیر مثلی در نظر می گیریم. زیاد اگر وارد رؤیا و خیالپردازی اگر نخواهیم بشویم، منزل یا اتومبیل شما هم دارایی‌های غیر مثلی هستند.

درست است که شاید آن را با خانه یا خودروی دیگری شبیه خودش اصطلاحا تاخت بزنید، اما شبیه بودن به معنای مثل بودن نیست. شما اگر خودرو خودتان را به دوستتان برای ساعتی قرض دهید، قابل پذیرش نیست که او خودرو دیگری به جای مال خودتان برای شما پس بیاورد. پس دارایی غیر مثلی بنوعی منجصر به فرد است، هرچند که در طول روز مشابه های فراوانی برای آن ببینید. اما درعوض، پول بارز ترین نمونه دارایی مثلی است. این اسکناس 10 هزارتومانی از نظر ارزش هیچ تفاوتی با آن یکی ندارد تا برایش سند و برگه مالکیت صادر شود. می‌توانید هر اسکناس 10 هزارتومانی دیگری را به جای آن یکی که قرض گرفته اید پس دهید.

 

توکن های NFT چگونه عمل می کنند؟

اکثر قریب به اتفاق توکن های NFT بخشی از بلاکچین اتریوم هستند. اتریوم یک ارز دیجیتال است مانند بیت کوین یا دوج کوین، اما بلاک چین آن همچنین از توکن هایNFT  هم پشتیبانی می کند. به این معنی که اطلاعات اضافی آن‌ها را ذخیره کرده و باعث می‌شود که آنها متفاوت از خود اتریوم (ETH) باشند. البته بلاکچین های دیگر هم می توانند نسخه های NFT خود را راه اندازی کنند. (بعضی از آنها پیشاپیش چنین کرده اند).

مطالب پیشنهادی داغ:  ارز دیجیتال ریپل (Ripple) دقیقا چیست؟

 

فایده خرید و داشتن NFT ها چیست؟

NFT ها می توانند هر چیزی در دنیای واقعی باشند که به صورت دیجیتال در آمده (نقاشی، موسیقی، ویدیو، آیتم های خریداری شده حین بازی‌، یا هرچیز دیجیتال شده دیگر)، اما بیشتر هیجان فعلی پیرامون آن ها استفاده از تکنولوژی برای فروش آیتم های هنر دیجیتال است.

آنها بصورت آنلاین و اغلب با ارز دیجیتال خرید و فروش می شوند و به طور کلی با همان نرم افزار اساسی بسیاری از رمز ارز ها رمزنگاری می شوند.

اگرچه از سال 2014 وجود داشته اند، اما NFT ها اخیرا شهرت زیادی پیدا کرده اند زیرا به یک روش محبوب و روزافزون برای خرید و فروش آثار هنری دیجیتال تبدیل شده اند. از ماه نوامبر 2017 تاکنون 174 میلیون دلار بابت توکن  NFT هزینه شده است.

NFT ها بعضا منحصر به فرد (فقط یی در نوع خود) و یا حداقل در تعداد بسیار معدود ضرب شده و کدهای شناسایی منحصر به فردی نیز دارند.

 

NFT چه تفاوتی با رمز ارز دارد؟

 قبلاً اشاره شد که NFT ها به طور کلی با استفاده از همان نوع برنامه نویسی ارز دیجیتال مانند Bitcoin یا Ethereum ساخته شده شده اند، اما شباهت آنها در همین یک مورد به پایان می رسد.

و باز قبلاً اشاره شد که پول فیزیکی و ارزهای دیجیتال “قابل معاوضه” هستند، به این معنی که می توانند با یکدیگر معامله یا مبادله شوند. و همچنین ارزش آنها برابر است – یک دلار همیشه به ارزش یک دلار دیگر است. یک بیت کوین همیشه با بیت کوین دیگر برابر است. قابلیت مثلی بودن (معاوضه پذیری) ارز دیجیتال آن را به وسیله‌ای قابل اعتماد برای انجام معاملات در بلاکچین تبدیل می کند.

NFT ها از این حیث متفاوت هستند. هر کدام دارای یک امضای دیجیتالی است که امکان معاوضه NFT ها با یکدیگر (یکی مثل خودشان) را غیرممکن می کند.

تفاوت ارز دیجیتال و توکن، می‌تواند در فهماندن معنی صحیح توکن شما را یاری رساند. توکن‌ها نیز مانند ارز دیجیتال، نوعی دارایی به حساب می‌آیند و معمولا از طریق ICOها در میان مردم توزیع می‌شوند. افرادی که صاحب توکن هستند، می‌توانند در فعالیت‌هایی شرکت کنند که شرکت در آن‌ها مستلزم داشتن توکن می‌باشد. بر خلاف ارزهای دیجیتال که روی شبکه خود(به عنوان مثال بلاک چین)، فعالیت می‌کنند، توکن‌ها روی پلتفرم دیگری به فعالیت می‌پردازند.

مطالب پیشنهادی داغ:  ارز دیجیتال دوج کوین چیست؟

واژه‌نامه ارزهای دیجیتال دارای گستردگی بسیار زیادی دارد و بسیاری از سرمایه‌گذاران این حوزه نیز با تمام مفاهیم و اصطلاحات ارز دیجیتال آشنایی ندارند و تنها اصلی‌ترین مفاهیم را می‌شناسند. البته همین اصلی‌ترین مفاهیم نیز برای شروع کار می‌توانند کافی و تاثیرگذار باشند. این مفاهیم را در مطلب اختصاصی سایت به طور کامل بیاموزید.

 

مورد مصرف NFT ها چیست؟

فناوری Blockchain و NFT فرصتی منحصر به فرد را برای کسب درآمد از کالاهای خود به هنرمندان و تولید کنندگان محتوا ارائه کرده است. به عنوان مثال، دیگر هنرمندان برای فروش هنر خود مجبور نیستند به گالری ها یا خانه های حراج اتکاء کنند. در عوض هنرمند می تواند آن را مستقیماً به عنوان  توکن NFT به مصرف کننده بفروشد، که این به آنها امکان می دهد بیشتر سود خود را نیز حفظ کنند. علاوه بر این هنرمند می تواند در حق امتیاز برنامه قید کند که هر زمان که هنر او به مالک جدیدی فروخته شد، درصدی از فروش را دریافت کند. این یک ویژگی طبعا بسیار جذاب است زیرا در معاملات سنتی هنرمندان پس از فروش هنر خود به طور کلی هیچ نوع عواید آینده را  طی دست به دست شدن‌های آتی اثر دریافت نمی کنند.

 

آیا انتظار می‌رود که NFT چیزی مانند جمع آوری کلکسیون هنری شود؟

قطعا برخی افراد چنین امیدی دارند – مانند کسی که تقریباً 390000 دلار برای یک فیلم 50 ثانیه ای توسط Grimes، یا شخص دیگری که 6.6 میلیون دلار برای یک ویدیو توسط Beeple پرداخت کرد.

نحوه خرید NFT هاابتدا باید یک کیف پول دیجیتال تهیه کنید که به شما امکان ذخیره NFT و ارزهای دیجیتال را بدهد. بسته به اینکه صرافی ارائه دهنده NFT شما چه ارزهایی را قبول می کند، احتمالاً باید ارز دیجیتالی مانند Ether خریداری، و سپس آن را از صرافی به کیف پول انتخابی خود منتقل کنید.

مطالب پیشنهادی داغ:  ارز دیجیتالی Zcash چیست؟ 7 ویژگی مهم این ارز دیجیتال را بخوانید

هنگام تحقیق در مورد گزینه ها ، باید هزینه‌های صرافی را هم مد نظر داشته باشید. طبعا صرافی ها هنگام خرید ارز دیجیتال درصدی از مبلغ معامله را به عنوان شارژ و کارمزد خود بر می دارند. سپس می توانید توسط ارز دیجیتال خود NFT خریداری کنید.

 

صلاح هست NFT بخرم؟

صرف این که می توانید NFT بخرید، به این معنی نیست باید سراغ آن بروید؟ NFT ها ریسک بالایی دارند، زیرا آینده آنها نامشخص است و ما هنوز سابقه زیادی برای قضاوت در مورد عملکرد آنها نداریم. از آنجا که NFT ها بسیار جدید هستند، شاید ارزشش را داشته باشد مقادیر کمی محض امتحان روی آن سرمایه گذاری کنید.

به عبارت دیگر سرمایه گذاری در NFT ها عمدتا یک تصمیم شخصی است. اگر پول اضافه و بلا استفاده ای دارید، شاید قابل بد نباشد امتحانش کنید، به خصوص اگر یک اثر هنری ارزش معنوی خاصی برای شما داشته باشد.

اما به خاطر داشته باشید ارزش یک NFT کاملاً بر اساس آنچه شخص دیگری مایل به پرداخت آن باشد، استوار است. بنابراین، بیشتر تقاضا است که محرک اصلی قیمت آن است، تا هر نوع تحلیل بنیادی، تکنیکال، یا شاخص اقتصادی، که به طور معمول بر قیمت سهام تأثیر می گذارند و حداقل به صورت کلی پایه تقاضای سرمایه گذار را تشکیل می دهند.

این بدان معناست که یک توکن NFT ممکن است با مبلغی کمتر از مبلغی که برای آن پرداخت کرده اید، فروش مجدد داشته باشد، و یا اگر کسی آن را نخواهد، ممکن است صاحب اول و آخرش خودتان باشید.

دکتر سیگنال بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین را تحلیل می کند و شما را از افزایش قیمت های پیش رو مطلع می سازد و درتلاش هست، تا با ارائه برترین سیگنال های تحلیل شده بیت کوین و آلت کوین ها که دارای دقت بالایی هستند به افزایش عملکرد و کم کردن ریسک معاملات شما کمک کند تا سود شما را در معاملات به حداکثر برساند. به تیم تحلیلگر ما ملحق شوید و لذت تریدینگ را با دکتر سیگنال تجربه کنید.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *