0%

شناسه های اصلی تفاوت بلاک چین و پایگاه داده در چیست؟

تفاوت بلاک چین و پایگاه داده

بلاک چین همراه با بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی در سال ۲۰۰۸ به جمع فناوری‌های پرسرعت اضافه شد. اما پس از مدت کوتاهی به عنوان ابزاری برای ذخیره مدیریت داده ها جای خود را در فضای ارتباطی و فضای مجازی باز نمود تفاوت بلاک چین با پایگاه داده چیست؟ در اینجا باید بگویم که تفاوت های بسیاری در این دو موضوع وجود دارند که ما در اینجا می خواهیم در مورد تفاوت بلاک چین و پایگاه داده صحبت کنید و برای شما مزایا و معایب این دو موضوع را بیان کنیم.

بلاک چین اولین بار پس از گسترش بیت کوین به میان آمد و ارز دیجیتال برای ثبت اطلاعات کاربران از این سیستم کمک گرفت؛ پیشنهاد دکتر سیگنال به شما، مطالعه مقاله “بلاک چین چیست؟” میباشد تا در این مقاله بتوانید با اطلاعات بسیار مفیدی که با شما در میان میگذاریم، به پاسخ این سوال برسید و بتوانید با دیدگاهی وسیعتر در این حوزه به فعالیت بپردازید.

پایگاه داده سنتی چیست؟

 پایگاه سنتی در حالت کلی از معماری به نام شبکه کلاینت سرور استفاده می نماید. در این  شبکه کاربر می تواند در صورت دریافت اجازه از داده های یک سرور یا کامپیوترها اطلاعات خود را ذخیره نمایند .اما در این جا کنترل پایگاه داده دست مرجع هایی ثبت شده و باقی می ماند که هویت و اعتبار مشتری را نیز در دست دارند که در اینجا در پایه داده ها آنها را راستی آزمایی می کنند در حالت کلی می توان بگویم که این مرجع حکم مدیریت پایگاه را بر عهده دارد.

پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده برخلاف بلاک چین یک دفتر ثبت متمرکز می باشد که توسط مدیرانی اداره می شود. پایگاه داده در حالت کلی از ویژگی‌های بسیار خاصی چون خواندن نوشتن و دیگر مزایا برخوردار است. اما در این پایگاه فقط طرفهای داده می توانند اقدام به خواندن و نوشتن کنند و در همان زمان می توان اطلاعات خود را به ثبت برسانند می‌توانم بگویم که تفاوت بلاک چین و پایگاه داده می‌تواند به متمرکز و غیرمتمرکز بودن آنها باشد که در ادامه بیشتر در مورد آنها توضیح خواهیم داد و مثال هایی را برای شما بازگو می کنیم..

پایگاه های داده ای بلاک چین

پایگاه های داده ای بلاک چین نود های بسیار متفاوت و یا کامپیوترهای تشکیل شده که نود های شبکه و کامپیوتر هایی هستند که در مدیریت پایگاه داده بلاک چین به افراد کمک می کنند. اما نکردن آنها به این گونه می باشد که داده های جدید را بررسی خواهند کرد و می توانند این داده ها را وارد پایگاه های جدید کنند اما در اینجا یک مشکل وجود دارد آن هم این می باشد که برای دریافت داده جدید به بلاک چین در واقع کار نود ها باید توافق نظر داشته باشند.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  امنیت بلاک چین یا شبکه بلاک چین چگونه تامین میگردد؟

بلاکچین و بیت کوین تمامی توافق ها را به دست روشی به نام اثبات کار یا همان استخراج اتفاق خواهد افتاد که این روش با حل کردن معماهای بسیار پیچیده اتفاق می‌افتد که در این صورت فرآیند داده به صورت رمزنگاری شده به یکدیگر وصل خواهند شد و یا کاملاً حذف می‌شوند. . بلاکچین از دو کلمه بلوک و زنجیره ساخته شده است که علت نامگذاری آن ها فناوری حقه زنجیره‌ای از بلوک ها می باشد همچنین نیازمند مدیریت از طریق یک فرد یا نهاد ندارد و بلاک چین با استفاده از کاربران بسیار زیادی که در این شبکه در حال فعالیت می باشد مدیریت می شود.

تفاوت بلاک چین و پایگاه داده

یکپارچگی و شفافیت

اصلی‌ترین گزینه مشترک در بین تفاوت های بلاک چین و پایگاه داده قابلیت اعتبارسنجی عمومی آنهاست که با استفاده از یکپارچگی و شفافیت شبکه امکان پذیر خواهد بود.

در حالت کلی یکپارچگی به هر کاربر می تواند اطمینان داشته باشد که از زمانی داده خود را بازیابی خواهند کرد تا زمانی که آن را ثبت می‌کند دست نخورده و هیچ تغییری در آن ایجاد نخواهد شد باعث می شود تا همه کاربران بتوانند بر چگونگی پیوستن بلاک ها نظارت کامل داشته باشند تا در هنگام انجام عملیات مشکلاتی برایشان پیش نیاید.

اعتبارسنجی و نوشتن

در حالت کلی می‌توان یکی دیگر از تفاوت های بلاک چین و پایگاه داده اعتبارسنجی آنها باشد بلاکچین در واقع دو نوع عملیات بسیار مهم را در تراکنش های خود ذکر کرده که یکی از آنها اعتبارسنجی یک تراکنش و نوشتن یک تراکنش جدید به حساب می آید عملیات ای می باشد. که وضعیت داده های موجود در بلاک چین را متغیر می کند و شما می توانید در این صورت آنها را تغییر دهید به بیان ساده تر می توان بدون اینکه تراکنش ها موجب حذف داده های قبلی نخواهند شد موجب تغییر وضعیت آنها می شود.برای مثال میتوان بگوییم که یک تراکنش جدید این امکان را دارد که یک تراکنش را در گذشته را از وضعیت خارج نشده به وضعیت خارج شده تغییر دهد که در این صورت اطلاعات شما ما کامل عوض میشود.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin) دقیقا چیست؟

 برای اینکه بیشتر این مطالب را درک کنید یک تراکنش عملی را در ذهن خود تصور نمایید و اگر در بلاک چین این تراکنش ثبت شده باشد که کیف پول بیت کوین شما حاوی یک میلیون بیت کوین شده است تمامی این ارقام در بلاک چین شان ذخیره خواهند شد اما تصور کنید که شما ۲۰۰ هزار بیت کوین را خرج نماید که این تراکنش بر روی بلاکچین شما ذخیره شود و موجودی خود را در این زمان به ۸۰۰ هزار تا برسانید باید دقت نمایید که اگر داده ها فقط به بلاک چین شما اضافه شده‌اند پس از تغییر در داده های قدیمی شما ایجاد نخواهد شد و رقم موجودی شما پیش از تراکنش ها به یک میلیون بیت کوین خواهد رسید که در این صورت تمامی تغییرات در بلاک چین باقی خواهد ماند و شما هر بار که بخواهید بر آنها نظارت داشته باشید میتوانید سوابق قدیمی خود را چک کنید در آخر به همین دلیل است که به بلاک چین یک دفتر به کل تغییرناپذیر توزیع شده می‌گویند.

تفاوت ارز دیجیتال و توکن، می‌تواند در فهماندن معنی صحیح توکن شما را یاری رساند. توکن‌ها نیز مانند ارز دیجیتال، نوعی دارایی به حساب می‌آیند و معمولا از طریق ICOها در میان مردم توزیع می‌شوند. افرادی که صاحب توکن هستند، می‌توانند در فعالیت‌هایی شرکت کنند که شرکت در آن‌ها مستلزم داشتن توکن می‌باشد. بر خلاف ارزهای دیجیتال که روی شبکه خود(به عنوان مثال بلاک چین)، فعالیت می‌کنند، توکن‌ها روی پلتفرم دیگری به فعالیت می‌پردازند.

کنترل غیر متمرکز

یکی از اصلی ترین و همچنین مهمترین تفاوت بلاک چین و پایگاه داده کنترل غیر متمرکز آنها است.

کنترل متمرکز خطرها و آسیب‌های مربوط به شبکه‌های مختلف را ممکن است تا حد بسیار زیادی برطرف نماید. که هر فردی به یک پایگاه داده بتواند دسترسی کافی را داشته باشد پسر از افراد می‌توانند در این شبکه‌ها داده‌های موجود را هش  دار کنند و یا به طور کامل آنها را از بین ببرند کاربران پایگاه داده‌ی متمرکز باید به زیرساخت‌های امنیتی کاملاً اعتماد داشته باشند تا بتوانند در این شبکه‌ها فعالیت نمایند اما  بلاک چین با این صورت برای رفع این مشکل با استفاده از ذخیره‌سازی غیرمتمرکز داده ها تا حدودی امنیت خود را بالا برده که می‌تواند بسیاری از افراد در این پایگاه ها با خیال راحت تراکنش های خود را انجام دهند.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  دیفای چیست؟ اصلی‌ترین مزایای دیفای چیست؟

اما با تمامی این فناوری های برای پیشرفت فعالیت های انجام شده خود و اثبات کار خود و پایگاه داده سنتی برای انواع دیگر از داده های خود بسیار مناسب می باشند و در این صورت تفاوت بسیار مهم بلاک چین پایگاه داده همان کنترل غیر متمرکز آنها است سازمان و نهادی قبل از انتخاب پایگاه داده مد نظر خود باید از نیازها و انتظارات خود به طور کامل آگاه باشد و هدف مطلوب خود را را انتخاب نمایید.

و در آخر شما می توانید با جستجو در سایتهای مختلف تفاوت های بیشتری در مورد بلاک چین و پایگاه داده بیاموزید. اما اصلی‌ترین تفاوت بلاکچین پایگاه داده همان غیرمتمرکز بودن آنها میباشد که بلاک چین نوعی پایگاه غیرمتمرکز و اما پایگاه داده نوعی پایگاه متمرکز می باشد که هر کدام دارای مزایا و معایب می باشد و  ممکن است طرفداران بیشترین نسبت به پایگاه داده و دیگر رقبای خود داشته باشد زیرا غیرمتمرکز بودن آن یکی از محبوب ترین مزایای بلاک چین به حساب می‌آید.

دکتر سیگنال بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین را تحلیل می کند و شما را از افزایش قیمت های پیش رو مطلع می سازد و درتلاش هست، تا با ارائه برترین سیگنال های تحلیل شده بیت کوین و آلت کوین ها که دارای دقت بالایی هستند به افزایش عملکرد و کم کردن ریسک معاملات شما کمک کند تا سود شما را در معاملات به حداکثر برساند. به تیم تحلیلگر ما ملحق شوید و لذت تریدینگ را با دکتر سیگنال تجربه کنید.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *