0%

برنامه غیر متمرکز Dapp چیست؟ خصوصیات و ساختار برنامه های غیرمتمرکز

برنامه غیر متمرکز Dapp

پس از اجرای موفق بلاک چین توسط مخترع آن اقای ساتوشی ناکاموتو ایده های جدیدی در دنیای رمز ارز ها برای، ایجاد برنامه های غیر متمرکز، مستقل و آزاد ایجاد شد و کم کم قدم هایی برای به کار افتادن پروژه های برنامه غیر متمرکز برداشته شد. برنامه غیر متمرکز Dapp یکی از این برنامه ها می باشد که در انواع مختلف، در شبکه های بلاک چین همتا به همتا(p2p) و توزیع شده، اجرا می شوند و تحت اختیار واسطه و هیچ شخص ثالث قرار ندارد.

بلاک چین اولین بار پس از گسترش بیت کوین به میان آمد و ارز دیجیتال برای ثبت اطلاعات کاربران از این سیستم کمک گرفت؛ پیشنهاد دکتر سیگنال به شما، مطالعه مقاله “بلاک چین چیست؟” میباشد تا در این مقاله بتوانید با اطلاعات بسیار مفیدی که با شما در میان میگذاریم، به پاسخ این سوال برسید و بتوانید با دیدگاهی وسیعتر در این حوزه به فعالیت بپردازید.

اگر در بازار ارز های دیجیتال فعالیت دارید و به دنبال اطلاعات کاملی در مورد برنامه غیر متمرکز Dapp هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با این نرم افزار کاربردی به خوبی آشنا کنیم.

واژه‌نامه ارزهای دیجیتال دارای گستردگی بسیار زیادی دارد و بسیاری از سرمایه‌گذاران این حوزه نیز با تمام مفاهیم و اصطلاحات ارز دیجیتال آشنایی ندارند و تنها اصلی‌ترین مفاهیم را می‌شناسند. البته همین اصلی‌ترین مفاهیم نیز برای شروع کار می‌توانند کافی و تاثیرگذار باشند. این مفاهیم را در مطلب اختصاصی سایت به طور کامل بیاموزید.

 

برنامه غیر متمرکز چیست؟

در واقع برنامه غیر متمرکز یک نرم افزار کاربردی است که بر روی یک سامانه ی رایانه توزیع شده و قابل اجرا می باشد و همان طور که از نام آن مشخص است برنامه ای که به صورت متمرکز فعالیت می کند و هیچ شخص ثالث و غیر متمرکز ان را کنترل نمی کند.

برنامه غیر متمرکز به عنوان دست آورد مهمی در راستای پیدایش بلاک چین در نظر گرفته می شود. برنامه های غیر متمرکز رایج در دنیای ارز های دیجیتال شهرتی را که دارند مدیون فناوری های توزیع شده توسط دفتر کل می باشند، و از این برنامه ها به عنوان قرار داد های هوشمند نیز یاد می شود.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  صفر تا صد مزایای بلاکچین به همراه موارد استفاده از این تکنولوژی

برای ایجاد برنامه های غیر متمرکز حتما باید آن ها را روی بلاک چین اجرا کرد. امور مالی یا دیفای مهم ترین بخش استفاده از برنامه غیر متمرکز Dapp می باشد و استفاده از این برنامه در بازی های کامپیوتری رواج بیشتری دارد.

 

برنامه Dapp یعنی چه؟

در این قسمت از مقاله قصد داریم برای آشنایی بهتر شما، معنی Dppa را به زبان ساده توضیح  بدهیم. همانطور که می دانید پ هر بلاک چین یک دفتر دیجیتالی است که اطلاعات را در آن ثبت می کنند،  این اطلاعات  در بسته هایی به نام بلاک ذخیره  می شوند که با استفاده از رمز نگاری به هم مربوط و وابسته می باشند‌.

 بر خلاف  پایگاه های داده متمرکز اطلاعات در روی بلاک چین در یک یا چند محل مخصوص نگه داری نمی شود، بلکه این اطلاعات بین افرادی که با بلاک چین ها در اتصال هستند به اشتراک گذاشته می شود. به برنامه هایی که بر روی بلاک چین ساخته می شوند برنامه غیر متمرکز Dapp گفته می شود.

به دلیل رمز گذاری های پیچیده، حذف یا دستکاری اطلاعات در بلاک چین برای هیچ کس به غیر از اکثریت کاربران متصل شده به آن، امکان پذیر نمی باشد به همین دلیل با قاطعیت می توان گفت که هیچ سرور مرکزی نمی تواند به اطلاعات Dapp دست یابد.

 

ساختار برنامه های غیر متمرکز

 برای اینکه مفهوم راحت تری از چگونگی شکل گیری ساختار برنامه های غیر متمرکز بتوانیم به شما ارائه بدهیم، بهتر ست بدانیم  تمام برنامه غیر متمرکز Dapp دارای پروتکل هایی برای تحقق درست برنامه ها می باشد و همه کسانی که از برنامه استفاده می کنند باید آن را قبول کنند پروتکل های زیادی وجود دارد که wo p و so p از جمله مهمترین آن ها می باشد.

برای این که درک بهتری از چگونگی ساختاری برنامه های غیر متمرکز داشته باشیم، لازم است برنامه های دیگر را با برنامه غیر متمرکز Dapp  مقایسه کنیم.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin) دقیقا چیست؟

تمام برنامه های تحت وب معمولی،  دارای دو جزء فرانت اند و بک اند می باشند:

فرانت اند موجود در برنامه های غیر متمرکز، مانند برنامه های معمولی تحت وب، بخشی است که با کاربر در ارتباط مستقیم می باشد.

اما بک اند،  این برنامه شبکه بلاک چین و قرار داد های هوشمند  هستند و تمام کد ها و برنامه ها روی قرار داد هوشمند نوشته می شوند و بر روی شبکه بلاک چین  قرار می گیرند و به جای استفاده از سرور های مرکزی برای کد های برنامه، در این جا از بلاک چین غیر متمرکز استفاده می شود.

 

خصوصیات برنامه غیر متمرکز Dapp

متن باز: این برنامه ها به صورت متن باز در دسترس همه هستند و در صورت نیاز، با تصمیم اکثریت،  تغییرات لازم در آن ایجاد می شود.

انگیزشی: یا همان ایجاد انگیزه، با  دادن واحد های ارز دیجیتال به عنوان هدیه و پاداش، به افرادی که امنیت و فعالیت بلاک چین را  انجام می دهند.

تمرکز زدایی: باید تمام موارد عملیاتی برنامه حتماً در بلاک چین، عمومی و غیر متمرکز ذخیره  گردد تا از آسیب های تمرکزی جلو گیری به عمل آید اگر اقدامات و تراکنش های برنامه در دفتر کل عمومی ذخیره شود، به دلیل بستر امنیتی بلاک چین، هیچ مرجع شخصی و دولتی نمی تواند به آن دست یابی کند.

پروتکل: برنامه نویس برای فعالیت درست برنامه، پروتکلی را مشخص  می کند که باید همه کسانی که در آینده از آن استفاده خواهند کرد، باید ان پروتکل را بپذیرند، مثلا برنامه نویس برای اینکه بتواند از برنامه ای که ساخته درآمد زایی داشته باشد، در پروتکل تعیین می کند که مثلاً ۲٪ از پاداش هر بلاک چین به او تعلق می گیرد.

پیش رفته شدن امنیت ارز دیجیتال به کمک برنامه غیر متمرکز  Dapp: برنامه های غیر متمرکز به ما کمک می کند، تا بتوانیم امنیت ر در مقابل خطرات بالا ببریم، همان طور که می دانید ایجاد تغییر در بلاک چین عملا امکان ندارد اما در این میان Dapp ها کمک شایانی به حفظ امنیت بیشتر کاربران از مورد های جاسوسی و هک شده اند.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  هک شدن بلاک چین به چه صورت امکان پذیر میباشد؟

 

انواع برنامه غیر متمرکز Dapp

برنامه غیر متمرکز ppaD

برنامه غیر متمرکز Dapp را می توان در سه نوع گروه بندی کرد:

نوع اول

می توان گفت که این نوع Dapp خودشان بلاک چین  های مخصوص و ویژه ی خود را دارند، برای مثال می توان بیت کوین سایر رمز ارز های دیگر را که دارای بلاک چین  ویژه و مخصوص می باشند در این گروه دسته بندی کرد.

نوع دوم

 این نوع برنامه غیر متمرکز Dapp از بلاک چین های دسته اول تغذیه می کنند و این نوع برنامه های غیر متمرکز نوعی پروتکل می باشند، توضیح چگونگی پروتکل در بخش های قبلی داده شد، و نیز این گروه دارای توکن هایی برای فعالیت خود دارند، برای نمونه می توان پروتکل n i m o را مثال زد، که این برنامه غیر متمرکز بر پایه بلاک چین های بیت کوین به عنوان لایه ای برای آسان کردن نقل و انتقالات بدون نقص، دارایی ها میان اشخاص مختلف بدون هیچ گونه واسطه ای ایجاد شود.

نوع سوم

نوع سوم از برنامه های غیر متمرکز، در عملکرد های خود از پروتکل های وضع شده ی برنامه های غیر متمرکز نوع دوم استفاده می کنند، نمونه ای از نوع سوم اگر بخواهیم نام ببریم EFAS kroweN می تواند مثال خوبی باشد، که آن را می توان به عنوان یک حافظه اطلاعاتی غیر متمرکز و شبکه ارتباطی برشمرد که با منابع محاسباتی کاربرانش، سرور ها و پایگاه های اطلاعاتی می باشد و این نوع سوم از برنامه غیر متمرکزDapp یک شبکه اطلاعاتی مستقل می باشد که می توان با آن برنامه ها وب سایت هایی فیلتر نشدنی ساخت.

 

نتیجه کلی

با توجه به توضیحاتی که گفته شد می توان، به این باور رسید که  امروزه برنامه غیر متمرکز Dapp  این امکان را به وجود آورده اند تا برنامه هایی انعطاف پذیر، شفاف، انگیزشی که هیچ کس به غیر از کاربران آن نمی تواند کوچک ترین دخالتی در آن داشته باشد.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: میانگین: ]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *