0%

مفهوم اوراکل در قرار داد های هوشمند ارز دیجیتالی چیست؟

مفهوم اوراکل در قرار داد های هوشمند

اوراکل را می توان به شیوه های مختلفی برای شما تعریف کرد، فضای کلی بلاک چین اوراکل را به  عنوان یک منبع داده و یک نوع پل ارتباطی استفاده خواهد شد، که این پل ارتباطی رابطی بین منابع خارجی نیز می باشد. اما ما در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم اوراکل در قرار داد های هوشمند آشنا سازیم.

 

کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتالی به اوج خود رسیده است، طرح پانزی را می‌توانیم نوعی عملیات کلاهبردارانه معرفی کنیم. ممکن است جایی اقدام به سرمایه‌گذاری کنید و به شما وعده‌ی سودهای تضمینی و بسیار بالا داده شود. در این صورت احتمال بسیار بالا با کسانی مواجه هستید که می‌خواهند با استفاده از طرح پانزی کلاه بزرگی بر سر شما بگذارند. راه های شناخت طرح پانزی میتواند از بهترین مقالات تخصصی در زمینه کلاهبرداری باشد که در این مقاله به شما راه های شناخت این طرح را آموزش خواهیم داد.

 

مفهوم کلی اوراکل

به طور اختصاصی می ‌توان بگوییم که عامل اصلی این تنها منابع داده تهیه و بررسی صحت داده ها بوده است، در این صورت آنها عاملی برای صعود را فراهم سازی، اطلاعات بسیار مهم و همچنین قابل اعتماد برای قراردادهای هوشمند می باشد، که این قرارداد ها به نوبه خود وظایف مهمی را انجام خواهد داد، در این صورت مفهوم کلی اوراکل در قرار داد های هوشمند با دیگر مواقع متفاوت می باشد.

 

آینده در دست های اوراکل

اوراکل شبکه غیر متمرکز می باشد که پلی  میان بلاک چین واقعی  است، در حقیقت اوراکل در رابطه با  بلاک چین و جهان واقعی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. در این صورت نه تنها قرار های هوشمند بلاک چین قادر به دسترسی خواهند بود .در این حالت از اوراکل به عنوان یک نوع ابزار ارتباطی که نقش بسیار مهمی هم دارند استفاده می کنند تا اتفاق های جهان واقعیت را به اطلاعات دیجیتالی تبدیل نماید.

انجام امور بانکی از جمله گرفتن وام و معاملات مالی معمولا به صورت متمرکز و از طریق بانک‌ها و موسسات مالی انجام می‌شود. روی کار آمدن بلاک چین سبب گشت که بسیاری از این امور به صورت کاملا غیر متمرکز و بدون دخالت سازمان و یا ارگان خاصی انجام شود. به برنامه‌های کاربردی که بتوان با استفاده از آن‌ها امور مالی را به صورت کاملا غیر متمرکز پیش برد، دیفای گفته می‌شود. از آن جایی که در سال‌های اخیر احتمال کلاهبرداری موسسات مالی و بانک‌ها افزایش یافته است، بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند که امور مالی خود را به صورت غیر متمرکز و با استفاده از دیفای پیش ببرند.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  مهمترین و اصلی‌ترین مفاهیم و اصطلاحات ارز دیجیتال

 

انواع مختلف اوراکل در بلاک چین

مفهوم کلی اوراکل در قرار داد های هوشمند  با دیگر مواقع تفاوت های بسیاری دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 

اوراکل های نرم افزاری

در حالت کلی اوراکل های نرم افزاری با منابع اطلاعاتی موفق رابطه‌ ای برقرار می‌ کنند و آن را به بلاک چین  دعوت می کند، البته باید بدانید که این اطلاعات ممکن است از پایگاه‌ های داده‌ ای آنلاین سرور ها وب‌ سایت‌ های مختلف و هر نوع منابع دیگری به دست آید؛ اما در حالت کلی اوراکل های نرم افزاری باید به اینترنت متصل شوند که نه تنها به آنها این امکان را می دهد که اطلاعات را برای برقراری قراردادهای هوشمند آماده کنند بلکه این اطلاعات را در زمان مناسب انتقال می دهند. در واقع همین مزایا موجب شده که یکی از متداول ترین اوراکل های بلاک چین اوراکل های نرم افزاری می باشد.

 

اوراکل های ورودی و خروجی

اوراکل های ورودی اطلاعات را از منابع خارجی دریافت خواهد کرد و به قراردادهای هوشمند انتقال خواهد داد، در زمانی که اوراکل های خروجی اطلاعات قراردادهای هوشمند را به دنیای خارج خواهد فرستاد.

 

اوراکل های متمرکز و غیر متمرکز

در مفهوم اوراکل در قراردادهای هوشمند ممکن است اوراکل به صورت متمرکز زیاد غیر متمرکز باشد، در اوراکل های متمرکز با استفاده از یک نهاد واحد کار خواهد شد و تنها ارائه دهنده اطلاعات قراردادهای هوشمند می باشد بلکه تنها یک منابع اطلاعاتی می تواند ریسک های بسیار بالایی را بر را داشته باشد، اثر بخشی از قرارداد ها کامل نهادی که کنترل خواهد کرد و بستگی دارد شما باید بدانید که مشکل بزرگ و اصلی اوراکل های متمرکز وجود ادکا به یک کتاب خاص بوده است که باعث می شود که قرارداد در برابر آسیب پذیری و حملات مقاومت خیلی کمتری نسبت به دیگر قرارداد ها داشته باشد.

وضعیت پروژه های بلاک چین و مفهوم اوراکل در قرار داد های هوشمند کراس که خدمات دیگری را به مشتریان ارائه دهد یکی از بهترین مزایای اوراکل های غیر متمرکز این است که می تواند در پیش بینی بازار بسیار مفید باشند.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  تحلیل تکنیکال بیت کوین را بیاموزید و تریدر شوید

 

اتریوم اولین پلتفرمی بود که ماشین مجازی را معرفی کرد. در اصل یک ماشین پردازش قرارداد هوشمند است که روی اتریوم کار می کند. در اینجا یک قرارداد هوشمند می تواند از یک رمز ساده ERC20 گرفته تا مجموعه کد پیچیده تری باشد که اساس یک برنامه غیرمتمرکز را می سازد. ماشین مجازی اتریوم(EVM)  یک لایه انتزاعی بین کد قرارداد هوشمند و دستگاهی که شبکه اتریومی را اجرا می کند، را می سازد. برای مطالعه ادامه این موضوع به مقاله مورد نظر مراجعه نمایید.

 

اوراکل ها با قرار داد های خاص

در حالت کلی اوراکل ها برای قراردادهای بسیار خاص فقط برای یک قرارداد هوشمند طراحی شده است، برای مثال در قرار داد هوشمند بلاک چین با دیگر قرار داد ها متقاوت می باشد، یک اوراکل با  متن بوده است که اگر کسی بخواهد چندین بار از قرارداد کنیم هوشمند استفاده کند باید چندین اوراکل بسیار خاص تهیه نمایند، اما معایب این نوع اوراکل ها این بوده که نگهداری آنها بسیار هزینه بر و نگه داشتن آنها بسیار وقت گیر می باشد اما بعضی از شرکت ها که می خواند داده های خود را از منابع بسیار خاص استخراج نمایند که این روش کاملا غیر عملی خواهد بود.

 

اوراکل های انسانی

بعضی از مدت ها بسیاری از افراد می ‌توانند با عادت دانش های تخصصی خود در یک زمینه بسیار خاص به عنوان یک اوراکل فعالیت نمایند، در واقع آنها می‌ توانند درستی اطلاعات را از منابع مختلف و تهیه شده تهیه نمایند و این اطلاعات را بر روی قراردادهای هوشمند ترجمه کند، از آنجایی که انسان می تواند هویت خود را با استفاده از رمزنگاری تهیه نمایند احتمال جعل هویت یک نفر توسط بسیاری از کلاه برداران  بسیار کم خواهد بود.

 

در دنیای کریپتو کارنسی ها یکی دیگر از عبارت هایی که خیلی به چشم می‌ خورد عبارت وایت پیپر یا همان مقاله سفید است اما اینکه مقالات سفید چی هستند و چگونه باید از آنها استفاده کنیم را در مقاله ای تخصصی برای دوست داران حوزه ارز دیجیتال آماده کرده ایم تا با مطالعه آن به مفهوم وایت پیپر آشنا شوید.

 

مشکلات اوراکل ها

 در این صورت که قراردادهای هوشمند تصمیمات خود را بر اساس داده های ارائه شده به دست اوراکل  اجرا می نماید قراردادهای مهم عاملی اکوسیستم های  بهتر و سالم ‌تر بلاک چین هستند. اما چالش مهم و بزرگ طراحی این بود که اگر به خطر بیفتد قراردادهای هوشمند با تکمیل آن نیز به خطر خواهد افتاد و میتواند به عنوان مشکلی بسیار بزرگ برای همه با مفهوم قرار داد هوشمند باشد.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  تاثیر جدیدترین اخبار ارز دیجیتالی بر قیمت بیت کوین

در آن صورت که قرار داد های هوشمند بخشی از اجماع مهم و اصلی بلاک چین خواهد بود، متاسفانه آنها بخشی از ساز و کارهای امنیتی نیز نمی باشد که بلاک چین های عمومی می‌تواند آنها را ارائه دهند، اما مشکل اصلی مفهوم اوراکل های قرار های هوشمند با بخش ثالث اعتماد بین آنها و اجراء بدون نیاز به قرار های هوشمند میباشد، که تا امروز این مسئله همچنان حل نشده باقی است.

اما حملات انسانی در میانه میتواند تحدید بسیار جدی برای مفهوم اصلی اوراکل و قراردادهای هوشمند و جریان داده ها می باشد.

در آخر باید بدانید که ساز و کارهای بسیار قابل اعتماد که ارتباط بین قراردادهای هوشمند  خارجی را برقرار کند بسیار حیاتی است اما بدون اوراکل  بلاک چین قراردادهای اطلاعات موجود در شبکه‌ های آنها قابل اعتماد می باشد به طور قابل توجهی اطلاعاتی آنها را محدود می سازد.

اما اوراکل های غیر متمرکز توانایی مکانیسم های محافظتی را در خود دارند که در این صورت میتوانند بسیاری از خطرات بلاک چین را رفع نمایند، اوراکل های بلاک چین هم چنان یکی از اصلی تری عناصر سازنده رشد اکوسیسنم های بلاک چین و صورت بسیار ایمن و قابل اعتماد می باشد که در این صورت میتوان به دیگران هم اعتماد کرد، اما شما میتوانید برای مفهوم اوراکل در قرار داد هوشمند با افراد با تجربه صحبت نمایید تا بتوانید مفهوم اوراکل با قرارداد های هوشمند را به خوبی درک کنید.

 

دکتر سیگنال بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین را تحلیل می کند و شما را از افزایش قیمت های پیش رو مطلع می سازد و درتلاش هست، تا با ارائه برترین سیگنال های تحلیل شده بیت کوین و آلت کوین ها که دارای دقت بالایی هستند به افزایش عملکرد و کم کردن ریسک معاملات شما کمک کند تا سود شما را در معاملات به حداکثر برساند. به تیم تحلیلگر ما ملحق شوید و لذت تریدینگ را با دکتر سیگنال تجربه کنید.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *