0%

انواع بلاک چین را در کنار بلاکچین شخصی و عمومی بیاموزید

انواع بلاک چین

بلاک چین نوعی ی دفتر کل شفاف است که بدون نیاز به اعتماد در دسترس مردم قرار گرفته است. که از این اجتماع غیرمتمرکز برای پشتیبانی شبکه استفاده می‌شود. در این صورت نیاز ما به مرجع مرکزی چون بانک دولت از بین خواهد رفت .دفتر کل دیجیتال تراکنش هایی دارد که باید به صورت جدا ثبت و ذخیره شوند که در هنگام ثبت و ذخیره این نسخه ها چندین نسخه از همان داده‌ها در مکان‌های مختلف و در دستگاه‌های مختلف ثبت می‌شود به این صورت بلاک چین به یک شبکه همتا به همتا تبدیل خواهد شد. بلاک چین دارای انواع مختلفی است . اگر بخواهیم به صورت کلی بلاک چین را دسته‌بندی کنیم می‌توانم بگویم که انواع بلاک چین به دو دسته تقسیم می‌ شود.

بلاک چین اولین بار پس از گسترش بیت کوین به میان آمد و ارز دیجیتال برای ثبت اطلاعات کاربران از این سیستم کمک گرفت؛ پیشنهاد دکتر سیگنال به شما، مطالعه مقاله “بلاک چین چیست؟” میباشد تا در این مقاله بتوانید با اطلاعات بسیار مفیدی که با شما در میان میگذاریم، به پاسخ این سوال برسید و بتوانید با دیدگاهی وسیعتر در این حوزه به فعالیت بپردازید.

 بلاکچین عمومی و بلاک چین خصوصی اما انواع بلاک های چین فقط در این دو مورد خلاصه نمی شود.

 

بلاک چین عمومی

این سیستم بلاک چین بدون محدودیت و بدون نیاز به اجازه گرفتن می باشد و سرآغاز انواع بلاک چین هایی می باشد که شما می شناسید. بلاک چین هایی چون بیت کوین – لایت کوین – ا اتریوم و پلت فرم های نمونه‌های بارز یک بلاک چین هستند.

اما در اینجا سوال پیش می‌آید این است که بلاکچین عمومی چیست؟ همانطور که از نام آن پیداست بلاک چین عمومی برای مردم و توسط مردم ساخته شده است.در این صورت هر کسی که دسترسی به اینترنت داشته باشند با ورود به این شبکه به یک نود کجاز تبدیل خواهد شد وسپس به عنوان قسمتی از بلاک چین در نظر گرفته می شود. در واقع یک نود یا همان کاربر یک بلاک چین عمومی توانایی انجام ماینینگ دسترسی به توافقات فعلی و همچنین توافقاتی که در گذشته انجام شده و تایید تراکنش ها را دارد که در این صورت هر کسی قادر میباشد که نوشتن خواندن یا بازبینی بلاک چین را انجام دهد.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  مهم‌ترین کاربردهای بلاک چین در دنیای واقعی

این نوع از بلاک چین متمرکز میباشد و هر کسی قادر به نوشتن و یا بازبینی است که دراین صورت به ان بلاک چین متن باز و شفاف می گویند. در بلاک چین عمومی تصمیم گیری ها به صورت اجماعو از طریق الگوریتم ها انجام می‌شود برای فرایند تصمیم گیری برای یک گروه یا عده‌ای از افراد وارد به کار می شود که در این صورت تصمیم گیری برای تمامی آن افراد بهتر خواهد بود.

شبکه بلاک چین عمومی این  امکانات را برای افراد فراهم می سازد.

 برای مثال هر کس می‌تواند نود ها را اجرا و عملیات ماینینگ را آغاز نماید یا هر کس میتواند بلاک چین را با استفاده از مرورگر خود بازبینی یا بررسی کند و آخرین گزینه این است که هر کس می‌تواند تراکنش داشته باشد.

 

بلاکچین خصوصی

یکی دیگر از انواع بلاک چین شبکه خصوصی بلاک چین می باشد که همانند بلاک چین عمومی واضح و غیر متمرکز می باشد.این نوع بلاک چین صاحباب و نهاد های مشخصی بر رویی آنها فعالیت دارند و برای انجام فعالیت در این شبکه خصوصی نیازمند به کسب اجازه است. این بلاک چین معمولاً دارایی خصوصی یک سازمان یا یک شخص می باشد و بر خلاف بلاکچین عمومی در اینجا مسئولیت این شبکه با یک فرد یا گروه است، این شبکه اجماع یا همان تصمیم گیری ها بر عهده مسئولان شبکه می باشد و کسی در این شبکه وجود دارد که تصمیم میگیرد حقوق ماینینگ را بدهد یا اصلاً به طور کامل حقوق را پرداخت نکند، شبکه بزرگ بلاک چین خصوصی از نود های سازنده ای تشکیل شده است که حق ایجاد مشاهده و مجوز تراکنش ها به آنها داده می‌شود، که افراد توسعه دهنده بلاک چین در مورد نود های حقوقی که دریافت می نمایند تصمیماتی می گیرند.

همانطور که می‌دانید برای نگهداری، ذخیره و انجام تراکنشات بیت کوین به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارید. کیف پول‌های بیت کوین از امنیت بسیار بالایی برخوردارند، اما سوال اینجاست که امنیت این کیف پول‌ها چگونه تضمین می‌شود؟ کلید خصوصی بیت کوین دقیقا پاسخ همین سوال است. کلید خصوصی ارز دیجیتالی بیت کوین امنیت بیت کوین را تضمین میکند، پیشنهاد میکنیم مطلب اختصاصی این موضوع که توسط دکتر سیگنال تهیه شده است رو حتما مطالعه نمایید.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  زبان برنامه نویسی بلاک چین چیست؟ آیا تنوعی در این زبان ها وجود دارد؟

 

بلاکچین کنسرسیوم

همانطور که در مطالب قبلی گفته شد انواع بلاک چین بسیار زیاد می باشند. یکی دیگر از انواع بلاک چین کنسرسیوم است، که در آن شبکه بلاک چین توسط سازمانی یا نهادی اداره خواهد شد در واقع می‌ توان گفت که بخشی از این شبکه خصوصی و بخش دیگر آن را عمومی است، در این صورت شکافی بین ماهیت عمومی و خصوصی بر اساس اجماع اتفاق افتاده رخ میدهد. در بلاک چین کنسرسیوم تنها به چند نفر از کاربران اختیار تایید تراکنش ها و همچنین نظارت بر روند اجماع داده می شود تقسیمات حقوق و اختیارات در بلاک چین کنسرسیوم بسیار متفاوت می باشد.

 

بلاکچین هیبرید

این نوع ترکیب بلاک چین از یک بلاک چین عمومی و خصوصی تشکیل شده است و ویژگیهای هر دو نوع بلاک چین را در خود جای داده است در این صورت به شما این امکان را می دهد که یک سیستم بدون نیاز به اجازه عمومی و یک سیستم نیازمند به اجازه خصوصی داشته باشید کاربرانی که در این نوع از شبکه در حال فعالیت می باشند این ویژگی را دارند که به صفحه اصلی دسترسی دارند و می‌توان آن را کنترل نمایند.

 

انواع بلاک چین در چه مواردی با هم اشتراک دارند!؟

انواع بلاک چین

یکی از ویژگی های مشترک در انواع بلاک چین است که در همه آن ها اطلاعاتی به صورت غیر قابل دستکاری وجود دارد به معنای ساده تر می توان گفت کاملا عمل حذف کردن اطلاعات از شبکه گسترده بلاک چین کاری غیر ممکن است و فقط کاربران می توانند اطلاعات جدیدی به این شبکه اضافه کنند.اگر افراد با ساختار بلاک چین آشنا باشند این ویژگی را متوجه خواهند شد که هنگام اضافه شدن بلاک جدید همه بلاک های گذشته آن را دریافت می‌کنند بنابراین پاک کردن اطلاعات جدید به وجود نخواهد داشت. در همه انواع بلاک چین مشترکی به همان کاربران را با نام نوع می‌ شناسیم که به صورت مستقیم با یکدیگر در حال برقراری ارتباط می باشد یک نکته قابل توجه دیگر در تمام بلاک چین این است که مکانیسم اجماع در همه آنها وجود دارد، چون تنها با این مکانیزم شما می توانید از وارد شدن اطلاعات فیک یا اطلاعات دروغین به شبکه بلاک چین جلوگیری کنید.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  ساختار بلاک چین چگونه است؟ هدف اصلی در این ساختار چیست؟

در این شرایط ممکن است که برای افراد سوالی پیش بینی که کدام یک از انواع بلاک چین گزینه بهتری می باشد!؟

برای دریافتن به این پاسخ باید بدانید که هر کدام از انواع بلاک چین با یک تکنولوژی به هدف خاصی ارائه و ساخته شدند، این مقایسه  با یکدیگر ممکن است که کار صحیحی نباشد اما شما برای پاسخ پرسش خود می توان نتایج عملکرد آن ها را با یکدیگر بررسی کنید و در آخر یک کدام را از بین سه گزینه برای کار خود انتخاب نمایید.

 

بلاک چین عمومی

این نوع بلاک چین برای گزینه‌هایی چون قراردادهای هوشمند موارد امنیتی و تراکنش‌ها انتخاب می شود بدین صورت در زمانی که شما می‌خواهید تراکنشهای را با امنیت بسیار بالا انجام دهید نیاز به یک بلاکچین عمومی دارد.

 

بلاکچین کنسرسیوم

این مورد برای زمانهای مورد استفاده میباشد که به یک دستور برای انجام فعالیت‌های مشترک نیاز داشته باشید در این بلاک چین همانطور که می دانید مشترکین بسیار خاصی عملکردهای خود را با هدف حذف کنرل مرکزی انجام می دهند.

 

بلاک چین خصوصی

شما از این نوع بلاک چین  میتوانید در مواقعی استفاده کنید که نیاز به مشکارت های چند گانه دارید.

در آخر باید گفت که انتخاب فناوری بلاک چین  باید مناسب برای مشاغل خود باید بر اساس نوع تجارت و مزایای آن باشد، که بیشتر افراد ممکن است در هنگام انتخاب انواع بلاک چین اشتباهاتی را انجام دهد که امیدواریم پس از مطالعه این مقاله بتوانند انتخابی درستی داشته باشند.

 

دکتر سیگنال بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین را تحلیل می کند و شما را از افزایش قیمت های پیش رو مطلع می سازد و درتلاش هست، تا با ارائه برترین سیگنال های تحلیل شده بیت کوین و آلت کوین ها که دارای دقت بالایی هستند به افزایش عملکرد و کم کردن ریسک معاملات شما کمک کند تا سود شما را در معاملات به حداکثر برساند. به تیم تحلیلگر ما ملحق شوید و لذت تریدینگ را با دکتر سیگنال تجربه کنید.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *