0%

اندیکاتور چیست و کاربردهای آن در ترید ارز دیجیتال چیست؟

اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور چیست؟


پیش‌بینی شرایط و روندهای مالی و اقتصادی می‌تواند تاثیر به‌سزایی بر موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال و کسب سود از آن‌ها باشند. اندیکاتور می‌تواند این پیش‌بینی‌ها را برای شما انجام داده و سوددهی را برای شما به همراه خواهند داشت. اندیکاتورها به دو نوع اندیکاتور اقتصادی و اندیکاتور تکنیکال می‌باشند که می‌توانند شرایط فعلی روندهای مالی و اقتضادی را بررسی کرده و همچنین روندهای آینده را نیز پی‌بینی نمایند. از شاخص اندیکاتور در تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود و همانطور که می‌دانید تحلیل‌های تکنیکال از اهمیت ویژه‌ای در بازار ارزهای دیجیتال برخوردارند. با کم این تحلیل‌ها و همچنین اندیکاتور می‌توانید قیمت احتمالی ارزهای مختلف را در آینده پیش‌بینی نمایید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ سوال «اندیکاتور چیست؟» و همچنین اطلاعاتی در رابطه با کاربرد آن‌ها و همچنین انواع آن‌ها را با شما در میان بگذاریم.

 

اندیکاتور چیست؟

همانطور که می‌دانید ورود به بازار ارزهای دیجیتال بدون آگاهی و شناخت این بازار و همچنین یادگیری انواع روشهای تحلیل بازار و قیمت ارزهای دیجیتال، چندان صحیح نمی‌باشد و ممکن است ضرر و زیان بسیاری را برای سرمایه‌گذار یا تریدر به همراه داشته باشد. یکی از اصلی‌ترین روش‌های تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال و سیگنال‌های آن، روش تحلیل تکنیکال می‌باشد. در این روش سرمایه‌گذار یا تریدر با استفاده از ابزارها و نمودارهای قیمتی ارز دیجیتال در زمان‌های مختلف، سعی می‌کند از وضعیت فعلی بازار آگاه شده و وضعیت و روند آن ارز دیجیتال در آینده را نیز پیش‌بینی کند.

یکی از اصلی‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال، اندیکاتورها هستند که به محبوبیت بسیار زیادی در بین سرمایه‌گذاران و  تریدرها رسیده‌اند. شاخص اندیکاتور به نوعی نمودارهایی هستند که با استفاده از مولفه‌هایی مانند قیمت، زمان و حجم معاملات در تحلیل‌های تکنیکال و ترکیب آن‌ها با توابع ریاضی، سرمایه‌گذاران را راهنمایی می‌کنند که در زمان درستی اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال خود نمایند و قیمت ارزهای دیجیتال در زمان‌های آینده را پیش‌بینی کنند.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  تحلیل رفتار بیت کوین وارزهای دیجیتالی برای چیست؟

البته لازم به ذکر است که اندیکاتورها در اولویت دوم نسبت به نمودارهای قیمتی می‌باشند و از اندیکاتورها صرفا به عنوان نوعی نمودار کمکی استفاده می‌شود. پس در نتیجه اندیکاتورها نباید معیار تصمیم‌گیری باشند و لازم است از آن‌ها صرفا برای کمک در گرفتن تصمیمات بهتر استفاده نماییم.

یکی از پرطرفدارترین اندیکاتورهای حال حاضر، شاخص قدرت نسبی یا RSI می‌باشد. از این شاخص معمولا برای انجام معاملاتی به منظور خرید با پایین‌ترین قیمت و فروش با بالاترین قیمت استفاده می‌شود. شاخص قدرت نسبی عددی بین 0 تا 100 است که این عدد نشان می‌دهد که وضعیت برای خرید یا فروش مناسب است یا خیر.عدد زیر 30 نشان دهنده این است که وضعیت مناسب خرید نمی‌باشد و عدد بالای 70 نشان دهنده شرایط بسیار مناسب برای خرید ارز دییتال است. با استفاده از این شاخص اندیکاتور می‌توانید به سوددهی از طریق خرید و فروش به موقع ارزهای دیجیتال برسید.

یافتن صرافی ارز دیجیتال معتبر و خرید و فروش بیت کوین، راه رسیدن به سود دهی بیت کوین نمی‌باشد و پیش از اقدام به انجام معاملات باید نسبت به نکاتی آگاهی داشته باشید و در صورت عدم آگاهی نسبت به این نکات با مشکل و یا حتی ضرر مواجه خواهید شد. 3 نکته اصولی که باید قبل از خرید و فروش بیت کوین بدانید را از دست ندهید تا با عدم آگاهی از آنها دچار ضررهای سنگین در بازار رمز ارزها نشوید.

 

کاربرد اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور چیست

 

حال به پاسخ سوال «اندیکاتور چیست؟» رسیدید، وقت آن رسیده که با کاربردهای آن آشنا شوید. در رابطه با کاربرد اندیکاتورها باید بدانید که این شاخص‌ها به تنهایی کاربرد چندانی ندارند و معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بدون داشتن اطلاعات و دانش کافی در زمینه تحلیل ارزهای دیجیتال نمی‌توانند از اندیکاتورها استفاده کنند. اندیکاتورها به طور کلی دارای 3 کاربرد اصلی می‌باشند، که در ادامه به معرفی این سه کاربرد خواهیم پرداخت:

  • تعیین هشدار تغییر روند و قیمت

اندیکاتورها، قادر هستند هم زمان با چرخش روند و یا حتی قبل از آن‌ها، آگاهی یافته و به شما هشدار دهند. همین کاربرد نیز سبب گشته که بسیاری از معامله‌گران از این شاخص استفاده کنند.

  • پیش‌بینی قیمت

بدیهی است که آگاهی نسبت به قیمت ارزهای دیجیتال می‌تواند سبب رسیدن به سود از طریق معاملات شود. تحلیل‌های تکنیکال معمولا به شما کمک می‎‌کنند که بتوانید وضعیت ارز دیجیتال در زمانی مشخص را پیش بینی نمایید و بتوانید معاملات موفقی را انجام دهید. یکی از اصلی‌ترین کاربردهای اندیکاتورها را نیز می‌توانیم پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال بدانیم.

  • تایید تحلیل‌های انجام شده

در صورتی که معامله‌گر با استفاده از تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی به نتیجه‌ای رسیده باشد و قصد بررسی صحت یا اشتباه بودن نتیجه‌گیری خود را داشته باشد، می‌تواند به از اندیکاتورها کمک بگیرد. تایید و یا رد تحلیلی‌های انجام شده را می‌توانیم یکی از اصلی‌ترین کاربردهای اندیکاتورها بدانیم که توجه بسیاری از معامله گران را به خود جلب کرده است.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  برگزاری دوره آموزش آنلاین تحلیل ارز دیجیتال برای ورود به بازار سرمایه

برای سرمایه گذاری در بازارهای ارز دیجیتالی، اولین قدم ثبت نام در یکی از صرافی های معتبر متمرکز یا غیرمتمرکز میباشد. فرض کنید شما میخواهید در بورس ایران سرمایه گذاری و یا خرید و فروش کنید، اولین قدمی که باید بردارید، ثبت نام در یکی از کارگزاری های بورس میباشد؛ کارگزاری درواقع پل ارتباطی شما با بازار بورس به حساب می‌آید. ترید ارز دیجیتال یکی از مقالات تخصصی تیم قدرتمند دکتر سیگنال میباشد که تمامی اصول اولیه تریدینگ را برای شما بازگو میکند که با مطالعه آن میتوانید به این اصول دست یابید.

 

انواع اندیکاتورها

به طور کلی انواع اندیکاتور از دو منظر، دارای دسته‌بندی‌های مختلف می‌باشند. از لحاظ نوع حرکت و از لحاظ نوع نمایش اندیکاتورها دارای دو دسته‌بندی مختلف می‌باشند. در ادامه انواع اندیکاتورها از دو منظر مختلف را بررسی خواهیم کرد:

  • انواع اندیکاتور از لحاظ نوع حرکت

اندیکاتورهای پیشرو: این اندیکاتورها که تحت عنوان Leading Indicators شناخته می‌شوند، معمولا همراه با نوسانات قیمتی هر ارز دیجیتال، اعلام هشدار می‌کنند و به دلیل ایجاد سیگنال‌های بیشتر، احتمال خطای آن‌ها بالاتر است.

اندیکاتور تاخیری: این اندیکاتورها که تحت عنوان Lagging Indicators شناخته می‌شوند، هشدارها و پیش‌بینی‌ها را پس از جابه‌جایی‌های بازار ارائه می‌دهند. تاخیر این نوع اندیکاتورها سبب می‌شود که بسیاری از موقعیت‌های مناسب برای ورود به بازار از دست رفته و معامله‌گران سود لازم را از معاملات نبرند.

  • انواع اندیکاتور از لحاظ نوع نمایش

Trend: این نوع از اندیکاتورها برای شناسایی و تشخیص انواع روندها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اسیلاتور: این نوع از اندیکاتورها ابزاری برای تشخیص روندهای جاری هستند و برای محدوده بیش خرید و بیش فروش مورد استفاده قرار می‌گیرند. اسیلاتورها خود دارای دو نوع banded و centered می‌باشند، که هر یک از این انواع خود دارای ویژگی‌های منحصر به خود هستند.

مقالات پیشنهادی دکتر سیگنال:  ابر ایچیموکو درحقیقت چیست و چگونه کار می‌کند؟

Volumes: این نوع از اندیکاتورها حجم معاملات را در زمان‌های مشخص تشخیص می‌دهند و می‌توانند معامله‌گران را از بهترین زمان برای ورود به بازار آگاه سازند.

Bill Williams: از این نوع از اندیکاتورها به منظور تشخیص جابه‌جایی سطوح قیمتی استفاده می‌شود.

دکتر سیگنال بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین را تحلیل می کند و شما را از افزایش قیمت های پیش رو مطلع می سازد و درتلاش هست، تا با ارائه برترین سیگنال های تحلیل شده بیت کوین و آلت کوین ها که دارای دقت بالایی هستند به افزایش عملکرد و کم کردن ریسک معاملات شما کمک کند تا سود شما را در معاملات به حداکثر برساند. به تیم تحلیلگر ما ملحق شوید و لذت تریدینگ را با دکتر سیگنال تجربه کنید.

به این نوشته امتیاز دهید!
[کل: 2 میانگین: 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *